Home » Aktualności » Światowy Dzień Raka Nerki – 18 czerwca 2020 r. – porozmawiajmy o aktywności fizycznej

Światowy Dzień Raka Nerki – 18 czerwca 2020 r. – porozmawiajmy o aktywności fizycznej

Światowy Dzień Walki z Rakiem Nerki jest inicjatywą Międzynarodowej Koalicji na rzecz Raka Nerki i odbywa się corocznie w celu podniesienia globalnej świadomości na temat raka nerki. W tym roku, 18 czerwca pacjenci, przyjaciele, opiekunowie, pracownicy służby zdrowia, naukowcy i lokalne organizacje zajmujące się rakiem nerki na całym świecie będą świętować Światowy Dzień Walki z Rakiem Nerki. Tegorocznym tematem jest „Porozmawiajmy o aktywności fizycznej”, podkreślając pilną potrzebę zwiększenia świadomości i działania na temat raka nerki na całym świecie.
Bez względu na wiek, bez względu na zaawansowanie raka, bycie tak aktywnym fizycznie, jak tylko pozwala na to twoja kondycja i twoje ciało, może przynieść daleko idące korzyści. Nawet kilka minut dziennie zrobi różnicę. Jeśli Twój lekarz nie zaproponował ci planu aktywności fizycznej, zasugeruj mu go podczas następnej wizyty. Badania pokazują, że jednym z najlepszych sposobów przestrzegania planu aktywności fizycznej jest zaangażowanie przyjaciół i rodziny. Ponieważ wszyscy czujecie się ze sobą związani, tym chętniej weźmiecie w tym udział. Poza tym przyjemniej jest robić rzeczy z innymi ludźmi, więc wkrótce aktywność fizyczna może się stać czymś, na co czekasz.

Badania pokazują, że aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko raka nerki nawet o 22%. Jeśli chorujesz na raka nerki, choćby umiarkowana aktywność fizyczna może poprawić wyniki leczenia nawet o 15%, a także zmniejszyć związane z rakiem zmęczenie, lęk, depresję i poprawić ogólną jakość życia.

Problem polega na tym, że trzech na czterech pacjentów z rakiem nerki nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie. Właśnie dlatego temat tegorocznego Światowego Dnia Raka Nerki w dniu 18 czerwca to: Porozmawiajmy o aktywności fizycznej, aby pomóc uświadomić innych, w jaki sposób nawet niewielkie ilości aktywności fizycznej mogą pomóc w zapobieganiu rakowi nerki i zmienić życie chorych na całym świecie.

3 na 4 pacjentów z rakiem nerki nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie

Bez względu na wiek, bez względu na zaawansowanie raka, bycie tak aktywnym fizycznie, jak tylko pozwala na to twoja kondycja i twoje ciało, może przynieść daleko idące korzyści. Nawet kilka minut dziennie zrobi różnicę. Jeśli Twój lekarz nie zaproponował ci planu aktywności fizycznej, zasugeruj mu go podczas następnej wizyty.

Ile czasu powinienem przeznaczać na aktywność fizyczną?

Zasadniczo, tyle na ile pozwala na to twój stan i twoje ciało. Jeśli poruszasz stawami, rozciągasz mięśnie i przyspieszasz akcję serca, to przynosi ci korzyści.

Chodzenie przez 30 minut, trzy razy w tygodniu liczy się jako umiarkowana aktywność fizyczna. Nie musisz iść szybko (wyobraź sobie, że jesteś spóźniony na spotkanie) i nie musisz robić tego wszystkiego za jednym razem. Trzy dziesięciominutowe spacery mają taki sam efekt jak jeden 30 minutowy. Ćwiczenia dla początkujących, joga, a nawet spacery po pokoju przyniosą korzyści.

Jeśli lubisz pływać, grać w golfa, tenisa lub tańczyć, wykonuj te czynności częściej. Rzeczą, której musisz unikać, jest brak aktywności, więc wypróbuj kilka czynności i sprawdź, co ci odpowiada. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, co jest dla ciebie najlepsze na obecnym etapie leczenia.

 Zorganizuj grupową aktywność w Światowy Dzień Raka Nerki
Badania pokazują, że jednym z najlepszych sposobów przestrzegania planu aktywności fizycznej jest zaangażowanie przyjaciół i rodziny. Ponieważ wszyscy czujecie się ze sobą związani, tym chętniej weźmiecie w tym udział. Poza tym przyjemniej jest robić rzeczy z innymi ludźmi, więc wkrótce aktywność fizyczna może się stać czymś, na co czekasz.

Na początek, zorganizuj zajęcia grupowe w swojej społeczności lokalnej podczas Światowego Dnia Raka Nerki, 18 czerwca. Nawet jeśli tylko ty i twój przyjaciel wybierzecie się na przejażdżkę rowerem po okolicy, pomoże to przyspieszyć twoje tętno i pokaże jakie znaczenie ma aktywność fizyczna w zapobieganiu i leczeniu raka nerki.

 

 

Cokolwiek robisz, pamiętaj o zachowaniu dystansu społecznego i postępowaniu zgodnie ze wskazówkami Ministerstwa Zdrowia.

Oto kilka pomysłów na to, co możesz zrobić:

Golf

Zorganizuj turniej z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Nerki, z trofeum lub upominkiem dla zwycięzcy. (Jeśli możesz, zamiast jeździć wózkiem golfowym, przejdź się po polu.)

Spacer / piesze wycieczki

Niezależnie od tego, czy spacerujesz wokół domu, czy wspinasz się pod górę, wszystko ma znaczenie.

Pływanie

Spotkaj się z przyjaciółmi i sprawdź, czy możecie przepłynąć ustaloną liczbę długości basenu.

Jazda na rowerze

Wsiądź na zwykły rower lub ten na siłowni.

 

Taniec, ogrodnictwo, tenis, narciarstwo, joga

Zorganizuj wydarzenie związane z dowolną aktywnością, którą lubisz ty i twoi znajomi. Lub taką, której nigdy wcześniej nie próbowałeś!

 

 

 

Złoty sponsor

Srebrny sponsor