Home » Baner » 6-8 kwietnia 2017 r. Warszawa – konferencja International Kidney Cancer Coalition

6-8 kwietnia 2017 r. Warszawa – konferencja International Kidney Cancer Coalition

Dekada postępu w leczeniu raka nerki

IKCC grupowe 2017Rak nerki każdego roku dotyka w Polsce około 4 000 nowych pacjentów. Choć coraz częściej choroba rozpoznawana jest podczas profilaktycznych badań USG, wciąż ponad połowa pacjentów dowiaduje się o chorobie kiedy jest ona już zaawansowana. O postępie medycyny i nowych szansach dla pacjentów rozmawiali przedstawiciele organizacji pacjentów z całego świata oraz eksperci podczas odbywającej się w Warszawie w dniach  6-8 kwietnia 2017 roku konferencji International Kidney Cancer Coalition. Ustalono 22 czerwca Światowym dniem Raka Nerki.

Ostatnia dekada przyniosła znaczący postęp w leczeniu raka nerki. Badania kliniczne pozwoliły na lepsze zrozumienie patofizjologii tego nowotworu, opracowanie innowacyjnych terapii celowanych oraz mniej inwazyjnych metod operacyjnych, które dają szansę pacjentom na lepsze i dłuższe życie, nawet w zaawansowanym stadium choroby.

– Rak nerki to nowotwór bardzo zróżnicowany. U jednych pacjentów rak nerki przebiega łagodnie, podczas gdy inni umierają z jego powodu w ciągu krótkiego czasu. By lepiej zrozumieć szeroko pojęte problemy patofizjologiczne, diagnostyczne i terapeutyczne tego nowotworu, naukowcy wciąż prowadzą badania, a ich efektem są nowe metody diagnostyki i leczenia raka nerki – mówi Tadeusz Włodarczyk, Prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Międzynarodowa konferencja International Kidney Cancer Coalition Conference, która w tych daniach odbywa się w Warszawie jest cyklicznym spotkaniem organizacji działających na rzecz poprawy jakości życia pacjentów z rakiem nerki.

 

– Konferencja jest okazją do poruszenia tematów związanych z diagnostyką i leczeniem raka nerki, oraz wymiany doświadczeń z pacjentami i ekspertami. W spotkaniu weźmie udział ponad 50 przedstawicieli pacjentów z rakiem nerki z całego świata. Będzie więc możliwość usłyszeć jak z nowotworem nerki radzą sobie  pacjenci poza granicami Polski, z jakich metod diagnostycznych i leczniczych mogą korzystać i jakie rezultaty osiągają oraz jakiego rodzaju wsparcie psychologiczne otrzymują. Dzięki takiemu wydarzeniu możemy poszerzać swoją wiedzę i przekazywać informacje polskim chorym. Wyraźnie widzimy postęp, który dokonuje się w terapii raka nerki, ale widzimy też ile mamy do zrobienia jeszcze w Polsce – dodaje Tadeusz Włodarczyk, Prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Co warto wiedzieć o raku nerki?

Rak nerki występuje stosunkowo rzadko – na każdych 100 chorych na raka, tylko kilka osób ma raka nerki. W Polsce każdego roku zostaje zdiagnozowany u około 2,5 tys. mężczyzn i u blisko 1,8 tys. kobiet. Występuje najczęściej u osób powyżej 50 roku życia. Rak nerki ma podstępny przebieg i rozwija się bezobjawowo, co utrudnia rozpoznanie choroby w odpowiednim czasie. Objawy są niespecyficzne: to najczęściej uczucie osłabienia ogólnego, stany podgorączkowe lub gorączka, utrata masy ciała, męczliwość, uczucie rozbicia. Jednymi z najbardziej specyficznych objawów są krwiomocz, wyczuwalny guz w okolicy nerki, czy ból brzucha.

Skutecznym sposobem wykrywania tego nowotworu jest badanie USG jamy brzusznej. W 40-60% przypadków rozpoznanie następuje w trakcie rutynowych badań kontrolnych lub badań przeprowadzanych z innych powodów. Dzięki rozpowszechnieniu regularnych badań USG jamy brzusznej, rak nerki mógłby być wykrywany stosunkowo wcześnie.

– W krajach Unii Europejskiej zdecydowana większość przypadków tego nowotworu  wykrywana jest we wczesnym stadium, co zwiększa możliwości jego wyleczenia. Warto zatem okresowo wykonywać USG jamy brzusznej po 40. roku życia – powiedział dr hab. Jakub Dobruch, Kierownik Kliniki Urologii CMKP oraz  I i II Zespołu Dydaktyki Urologicznej.

Mechanizm powstawania raka nerki wciąż nie jest znany, naukowcy wskazują jednak na czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia: palenie papierosów (szacuje się, że około 30 % nowotworów nerki u mężczyzn i około 24 % u kobiet ma związek z paleniem tytoniu); ekspozycja na czynniki chemiczne (m.in. rozpuszczalniki trójchloroetylenowe, barwniki, garbniki do skóry, przetwórstwo ropy naftowej); otyłość, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe spożywanie leków przeciwbólowych, czynniki rodzinne np. wielotorbielowatość nerek (stanowią 2 % zachorowań), mutacje genetyczne.

Jak zmienia się perspektywa osób chorujących na raka nerki?

Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie nerki. Kiedy jednak choroba jest w stadium zaawansowanym i dochodzi do przerzutów, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Obecnie od 25-50 % przypadków raka nerki rozpoznaje się ciągle w stadium zaawansowanym. Jeszcze 10 lat temu taka diagnoza oznaczała bardzo niekorzystne rokowania dla pacjentów. W tej chwili duży postęp wiąże się z najnowszymi metodami leczenia, polegającymi na zastosowaniu tzw. terapii celowanych.

– Postęp medycyny sprawia, że obecnie pacjenci z rakiem nerki mają szansę żyć coraz dłużej i lepiej niż zaledwie 10 lat temu. Wiąże się to z wcześniejszym rozpoznawaniem choroby oraz stosowaniem nowych metod leczenia. Dzięki nim możliwe staje się znaczące wydłużenie życia nawet chorym z zaawansowanym rakiem nerki, a od niedawna również u chorych w drugiej linii leczenia. – powiedział dr n. med. Jakub Żołnierek, z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego, Centrum Onkologii w Warszawie.

Wiedza pacjentów na temat choroby, profilaktyki i sposobów jej leczenia jest jednak wciąż niewystarczająca. Tymczasem postęp, który dokonuje się na naszych oczach otwiera nowe możliwości przed tymi, którzy usłyszą rozpoznanie raka nerki.