Home » Seminaria i konferencje » V Konferencja IKCC, 16 – 18 kwietnia 2015 r.

V Konferencja IKCC, 16 – 18 kwietnia 2015 r.

W dniach 16 – 18 kwietnia 2015 r. w Morristown, New Jersey, USA odbyła się V Międzynarodowa Konferencja International Kidney Cancer Coalition (IKCC).

Polskę reprezentowało Stowarzyszenie “Gladiator”. W Konferencji uczestniły również Organizacje występujące w imieniu pacjentów z rakiem nerki z całego świata. Z ramienia Gladiatora uczestnikami warsztatów był Tadeusz Włodarczyk oraz Katarzyna Teodorczyk.

Uczestnicy konferencji IKCC

IKCC to niezależna sieć organizacji wspierających pacjentów, której celem jest wspomaganie tychże organizacji w polepszaniu jakości życia pacjentów z rakiem nerki i ich rodzin. Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator jest również jej członkiem.

Wydarzenie to pozwala organizacjom, takim jak nasza, dzielić się miedzy sobą doświadczeniami i pomysłami oraz umożliwia współpracę pomiędzy nimi. Wiele ciekawych tematów zostało poruszonych w trakcie konferencji. Dyskusje odbyły się między innymi na temat walki z rakiem w krajach rozwijających się, potrzeb emocjonalnych pacjentów, czy też rzadkich rodzajów raka nerki, bo nie każdy rak występujący na nerkach jest taki sam.

Na wykładach na temat nefrektomii rozważano między innymi czy nefrektomia radykalna jest lepsza od nefrektomii oszczędzającej i w jakich przypadkach. Omawiana była także rola genetyki w leczeniu raka oraz najnowsze metody leczenia i leki. Na każdym spotkaniu podkreślane było znaczenie komunikacji między lekarzem i pacjentem i to jak ważna jest partnerska współpraca między nimi.

Te kilka dni było dla nas bardzo owocne. Zdobyliśmy wiele nowych i ciekawych informacji, które będziemy propagować wśród pacjentów. Poznaliśmy też ciekawe osoby z całego świata, z którymi mamy nadzieje odtąd utrzymywać kontakt i współpracować.

K.T.