Home » Aktualności » Stowarzyszenie „Gladiator” obchodzi Jubileusz XV-lecia działalności

Stowarzyszenie „Gladiator” obchodzi Jubileusz XV-lecia działalności

Setki odebranych telefonów od pacjentów z całego kraju, regularne rozmowy i spotkania edukacyjne. Pozostawanie w stałym kontakcie z kluczowymi ekspertami i przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Współpraca z wolontariuszami oraz samorządami w każdym regionie Polski. Tak można podsumować 15 lat działalności jednej z najstarszych organizacji pacjenckich w Polsce. Stowarzyszenia Gladiator, które bezustannie i niestrudzenie upowszechnia wiedzę o nowotworach prostaty, nerki, narządów płciowych oraz pęcherza moczowego.

 

Nowotwory złośliwe układu moczowo-płciowego obejmują grupę kilku jednostek chorobowych, w których wyróżnia się m.in.: raka nerki, pęcherza moczowego, jądra oraz prostaty. Według specjalistów to grupa nowotworów stwarzająca największe trudności diagnostyczne. Rozpoznawana jest zwykle z dużym opóźnieniem zazwyczaj w stopniu zaawansowanym niepozwalającym na skuteczne leczenie operacyjne. Właśnie o tych pacjentów walczy Stowarzyszenie Gladiator.

Od 15 lat występujemy w imieniu mężczyzn dotkniętych nowotworem prostaty, nerki, jądra czy pęcherza moczowego. Staramy się być dla nich zarówno wsparciem w chorobie, jak też drogowskazem do dalszych działań. Edukujemy tak naszych pacjentów, jak i nas samych, aby być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami ze świata. Naszym przesłaniem jest upowszechnianie wiedzy, że wczesne ujawnianie zmian chorobowych w obrębie układu moczowo-płciowego i zastosowanie niezbędnego leczenia w konsekwencji daje możliwość pokonania choroby. Z rakiem można żyć, a my jesteśmy po to, aby mężczyźni w to uwierzyli! – podkreśla Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Gladiator.

Walczymy o pacjentów

Telefon zaufania prowadzony przez Stowarzyszenie nie milknie. Codziennie dzwonią pacjenci znajdujący się w najróżniejszych sytuacjach. Często telefony dotyczą braku dostępu do skutecznego leczenia, które jest już stosowane w Europie.

„Jesteśmy świadkami zmian zachodzących w leczeniu nowotworów na świecie, które dotyczą zwiększającej się dostępności do innowacyjnych terapii – immunoonkologicznych. Niestety mamy wrażenie, że dzieje się to wszędzie poza Polską, poza polskimi pacjentami. Uważamy, że głos polskich chorych nie zostaje do końca słyszany, że są nierówności w dostępie do leczenia. Dlatego w trakcie prowadzenia naszej działalności, niejednokrotnie apelowaliśmy o zmianę tego stanu rzeczy do Ministerstwa Zdrowia. Udało się nam wywalczyć leczenie dla pacjentów z rakiem prostaty, teraz walczymy o nerkę – zaznaczył Tadeusz Włodarczyk.

Przez lata naszej działalności przekonaliśmy się, że o potrzebach pacjentów onkologicznych trzeba mówić głośno. Trzeba o nich walczyć, aby mogli godnie żyć. My, jako Stowarzyszanie Gladiator wspierające nie tylko mężczyzn, deklarujemy, że nadal będziemy występować w imieniu pacjentów oraz, że będziemy głośno sygnalizować wszystkie ich potrzeby – podsumowuje Prezes.