Home » Aktualności » 26 maja – Dzień Mamy

26 maja – Dzień Mamy

KOCHAM CIĘ MAMO! BĄDŹ ZDROWA DLA MNIE!

Mamy zasługują na wszystko co najlepsze! Każdy zgodzi się z tym zdaniem, tym bardziej w ich święto, które obchodzimy 26 maja!

dzień matki1Matka była i jest osobą ważną dla wielu z nas. Zastosujmy się więc do tej zasady i złóżmy w Dzień Matki najpiękniejsze życzenia, przypominając przy okazji jak ważne dla nas jest aby była zdrowa.

Porozmawiaj z Mamą o Niej.

Nikt jeszcze tak dokładnie nie sprawdził, dlaczego Polki rzadko robią cytologię. Wyniki badań okazały się zaskakujące. Blisko 60 proc. pytanych jako główną barierę wskazało to, że na temat profilaktyki nie rozmawiają z bliskimi i przyjaciółmi, a jest to przecież temat, który powinien być naturalny w rozmowach między kobietami i nie tylko.

Mamusiu, zrób badania cytologiczne dla mnie! 26 MAJA – Dzień Mamy!

Dzieje się tak dlatego, że nawet myślenie o możliwości wystąpienia raka jest ważną barierą i wywołuje silny dyskomfort. Bezpośrednie odwoływanie się do zagrożenia nowotworem często wywołuje ucieczkę i zamknięcie się („nie chcę nawet o tym myśleć”). Skoro kobiety usuwają ze świadomości jakąkolwiek myśl o raku, naturalnym odruchem jest zaprzeczanie potrzebie udziału w badaniu cytologicznym i unikanie angażowania się w aktywności prowadzące do wykonania badania profilaktycznego.

Tymczasem w profilaktyce chorób nowotworowych ważny jest nie tyle jednorazowy efekt, ile regularny udział w badaniach przez wiele lat.

Badania wskazują, że kluczową korzyścią psychologiczną z udziału w badaniu cytologicznym jest poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i samopoczuciem.

Najskuteczniejsze w promowaniu profilaktyki okazuje się stwarzanie i pokazywanie kobietom stojących przed nimi decyzji, omawianie z nimi ich punktu widzenia – nie zaś jednokierunkowa perswazja i edukacja.

Krótko mówiąc, chcemy, aby kobiety „kontrolowały swoje zdrowie” i „brały udział” w badaniach, niż „poddawały się” im i „były badane”. Warto także pamiętać, że bariery najczęściej wskazywane przez kobiety były od nich w mniejszym lub większym stopniu zależne, a zatem potencjalnie możliwe do przełamania.

Bariery poza ich kontrolą – na przykład związane z organizacją systemu ochrony zdrowia – są subiektywnie znacznie mniej ważne. Jedną z najistotniejszych barier okazał się brak rozmów na temat cytologii i ogólnie zdrowia z bliskimi osobami, przede wszystkim kobietami.

Pamiętając o Mamie, życząc Jej wszystkiego co najlepsze, porozmawiajmy z Nią o badaniach profilaktycznych.