Home » Aktualności » V Powiatowy Dzień Walki z Rakiem w Wieluniu 15 września 2015 r.

V Powiatowy Dzień Walki z Rakiem w Wieluniu 15 września 2015 r.

V Wieluń 4Ponad 200 osób odebrało wczoraj bezpłatne bilety na badania profilaktyczne, które zostaną wykonane w ramach V Powiatowego Dnia Walki z Rakiem i Dnia Dawcy Szpiku, a 120 osób skorzystało z możliwości zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. W tym roku rejestracja odbywała się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych. Stowarzyszenie „Gladiator” w osobie Marcina Włodarczyka również uczestniczyło w tym, jakże ważnym wydarzeniu.

Poza możliwością wykonania bezpłatnych badań i rejestracji w bazie dawców szpiku mieszkańcy mogli wziąć dzisiaj udział w konferencji, którą zorganizowano w I LO i wysłuchać ciekawych prelekcji. Dr n. med. Tomasz Huzarski z V Wieluń Tomasz HuzarskiMiędzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie mówił o najnowszych postępach w diagnostyce i leczeniu dziedzicznego raka piersi. Podkreślił znaczenie homogeniczności populacji na terenie naszego kraju.

Oznacza to, że pewne mutacje genowe powodują dziedziczność komórek nowotworowych, a tym samym stajemy się z pokolenia na pokolenie nosicielami genów odpowiedzialnych za ryzyko chorób nowotworową. Okazuje się, że od raka piersi do raka prostaty niedaleko. To jest informacja o tym, że trzeba być objętym pewnym programem. Niewątpliwe jednak należy mobilizować pacjentki, żeby w odpowiednim wieku, po urodzeniu zaplanowanej liczby dzieci, profilaktycznie usuwały jajniki i jajowody. Bo tak naprawdę ten zabieg ratuje jej życie. Kiedyś temat mutacji w genie BRCA1 był traktowany po macoszemu. Uważano w ogóle, że kobiet z taką mutacją nie ma dużo, a jednak okazało się, że jest to około 100 tysięcy Polek. I również 100 tysięcy mężczyzn, którzy prawdopodobnie mogą być nosicielami genu.

Inną mutacją genową jest gen CHEK2, kodujący białko, które w odpowiedzi na uszkodzenie DNA, zatrzymuje cykl komórkowy. W badaniach profilaktycznych istotne jest oznaczanie genetyczne mutacji genu CHEK2. Mutacje te kilkukrotnie zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów piersi, jelita grubego, prostaty, tarczycy i nerki. W Polsce nosicielem takiej mutacji jest 1% osób. Zalecane jest wykonanie testu nosicielstwa na obecność mutacji CHEK2 jednocześnie z mutacjami w BRCA1 i BRCA2.

Kolejny wykład wygłosił dr n. med. Piotr Pluta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Mówił o tym, jak ważne jest wykrycie raka piersi we wczesnym stadium, co gwarantuje chorym lepsze rokowania. Praktyczne informacje na temat zabiegów onkoplastycznych i rekonstrukcyjnych w chirurgii raka piersi przekazała zebranym dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska, także z Wojewódzkiego Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi. Panie chwaliły sobie także cenne wskazówki Anny Walczyk z firmy Janmedic w Łodzi, która mówiła o tym jak ważny dla każdej kobiety w trakcie leczenia onkologicznego jest wygląd zewnętrzny.

V Wieluń 6O tym, dlaczego bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych mówiła Janina Romek, prezes Sieradzkiego Klubu Amazonka – do końca swoich dni będę pamiętała jak doktor Dybek powiedział mi: „ma pani raka, w dodatku złośliwego. Proponuję nie zwlekać, tylko szybko poddać się zabiegowi operacyjnemu”. Ja amputacji piersi poddałam się już 11 lat temu, kiedy ten zabieg nie był promowany jeszcze przez gwiazdy takiego formatu jak Angelina Jolie, ale byłam posłuszną pacjentką – mówiła Janina Romek.

Mieszkańcy Wielunia od lat czynnie przyczyniają się do rozpropagowania naszych działań. Biorą udział w akcji “Daj włos”. Od 2012 roku, dzięki współpracy z salonami fryzjerskimi w Wieluniu, przeszło 100 osób miało możliwość wsparcia inicjatywy fundacji Rak`n`Roll.

Podczas akcji można było dowiedzieć się także w jaki sposób odbywa się rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Zorganizowanie Powiatowego Dnia Walki z Rakiem i Dnia Dawcy Szpiku nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli, którzy od samego początku swoimi działaniami wspierają akcję i ludzi dotkniętych chorobami nowotworowymi. Wyrazem uznania dla wszystkich wspomnianych osób były podziękowania, które wręczyła Elżbieta Caban, prezes Stowarzyszenia “Po Prostu Żyj”, a jednocześnie inicjatorka akcji Powiatowy Dzień Walki z Rakiem i Dzień Dawcy Szpiku.

Akcję uświetniły także występy muzyczne młodych artystów , którzy swoim śpiewem umilili ten dzień.

Warunkiem skorzystania z badania było wcześniejsze zapisanie się na listę badań w Starostwie Powiatowym w Wieluniu pod nr tel. 43 843 79 58.

V Powiatowy Dzień Walki z Rakiem w Wieluniu

http://www.radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=18035

http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/v-powiatowy-dzien-walki-z-rakiem-juz-15-wrzesnia,3502759,artgal,t,id,tm.html

Dzień Walki z Rakiem w Wieluniu