Kielce na piątkę! A to dlatego, że Sympozjum poświęcone nowotworom prostaty udało się nad wyraz. I nie mówimy tu tylko o uczestnikach, którzy w dniu 9 marca wypełnili po brzegi największą salę konferencyjną w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, ale także o gronie wybitnych specjalistów, którzy zaszczycili to wydarzenie. Organizacja święta uroonkologii była wspólnym „dziełem” Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Gladiator”, Głównego Zarządu „Gladiatora” oraz Dyrekcji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jeszcze nigdy na sympozjum medycznym nie widziano w Kielcach takich tłumów pacjentów. Przyjechały trzy pełne autokary – z Warszawy, Skarżyska Kamiennego i Ostrowca Świętokrzyskiego, kolejka do rejestracji zdawała się nie mieć końca, a kto nie zjawił się na pół godziny przed inauguracją Sympozjum, miał kłopoty ze znalezieniem miejsca. W prezydium zasiadły same sławy: prof. Andrzej Borówka, prof. Piotr Chłosta, prof. Stanisław Góźdź oraz dr Roman Sosnowski, dr Paweł Orłowski, dr Marcin Kosowski.
Sympozjum otworzył Tadeusz Włodarczyk Prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty. Patrząc na pełna salę zwrócił się z zapytaniem do gospodarzy – jak żeście to zrobili, że jest nas aż tylu?!
W słowie wstępnym podkreślił znaczenie wczesnej diagnostyki. – Chcemy, aby stała ona na coraz wyższym poziomie, lepiej leczyć pacjenta we wczesnej fazie rozpoznanej choroby niż zaawansowanej. Tak dzieje się na całym świecie i w całej Europie, tam urządzenia diagnostyczne wysokiej technologii są w powszechnym użyciu, a u nas nadal gonimy w piętkę, okupujemy ostatnie miejsca we wszelkich medycznych statystykach. Nasz pacjent to jest święta sprawa, często pracował ciężko przez całe życie, by mieć później należytą obsługę medyczną – zaznaczył w imieniu polskich pacjentów prezes T. Włodarczyk.
Janusz Marszycki, Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Gladiator” był wyraźnie poruszony. – Nie spodziewałem się tak znacznej frekwencji – przyznał i podziękował wszystkim, że zechcieli skorzystać z zaproszenia organizatorów. Nawiązał do Jubileuszu 15-lecia istnienia Oddziału, który miał miejsce rok temu i okazał się także wielkim sukcesem. – To był czas podsumowania 15-lecia naszej działalności, a teraz otwieramy nowa kartę. Z kolei powitał szczególnie dobitnie prof. Piotra Chłostę, który przez długie lata związany był ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, a także z tutejszym „Gladiatorem”, któremu poświęcał wiele uwagi i starań w zakresie edukacji prozdrowotnej. Dostojnemu Gościowi wręczył statuetkę „Gladiatora”, której Pan Profesor nie mógł wcześnie3j odebrać.
- Jest to jedno z bardziej prestiżowych wyróżnień, jakie otrzymałem w swoim – życiu – oświadczył prof. Piotr Chłosta. – Odbieram to wyróżnienia jako laur dla całego środowiska medycznego, które reprezentuję.
W dalszej części prezentacji prezes J. Marszycki powitał prof. Andrzeja Borówkę, obecnego konsultanta naukowego Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, prof. Stanisława Góździa, wieloletniego dyrektora tej renomowanej lecznicy oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i Prezydenta Miasta Kielce, a także samorządowców.
Prof. S. Góźdź zdradził, że jego zobowiązaniem wobec pacjentów ŚCO jest sprawa pozyskania robota chirurgicznego, nowoczesnego uroonkologicznego narzędzia niezbędnego w nadchodzących czasach. To jedno z moich marzeń, a marzeń mam wiele i marzyć nie przestaję – wyznał Dyrektor ŚCO.
Część specjalistyczną otworzył Przewodniczący Komitetu Naukowego, dr n. med. Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego, Centrum Onkologii w Warszawie. Na wstępie przytoczył dewizę prof. Stanisław Góździa:„przyjście do gabinetu lekarza urologa jest wyrazem odwagi ze strony pacjenta”. – W naszą działalność jako Polskiego Towarzystwa Urologicznego wpisuje się działalność edukacyjna. Nie miałaby ona takiego rozmachu, gdyby nie postawa takiego stowarzyszenia pacjenckiego jak „Gladiator” – wyznał dr R. Sosnowski. Następnie wygłosił wykład: „Rak gruczołu krokowego, współczesne wyzwania medyczne”.
O tym jak wykryć raka gruczołu krokowego, aby była możliwość skutecznego wyleczenia mówił dr Paweł Orłowski z Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. „Czy każdego chorego z rakiem gruczołu krokowego powinniśmy leczyć agresywnie? – zastanawiał się dr Marcin Kosowski także z Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Ten młody specjalista zdał dopiero co europejski egzamin urologiczny, dający przepustkę do naukowej medycznej kariery. Z postępów dr M. Koseckiego wyraźnie zadowoleni byli czemu dawali wyraz jego opiekunowie: prof. S. Góźdź. prof. P. Chłosta i prof. A. Borówka.
Wykład – Jak postępować, gdy choroba wymyka się spod kontroli, nowoczesne leczenie raka przerzutowego wygłosił prof. Piotr Chłosta, Kierownik Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Swój wykład zakończył apelem skierowanym do pacjentów: – Pamiętajcie, że urolog jest waszym przyjacielem i często na całe życie! O chorobie uogólnionej i postępowaniu w raku przerzutowym mówił raz jeszcze dr R. Sosnowski. Po wykładach miała miejsce tradycyjna już lekcja poglądowa prof. A. Borówki z udziałem asystentów będących jednocześnie specjalistami z najwyższej medycznej „półki”. Odczytano list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz podziękowanie ustępującego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Prof. nadzw. Dr hab. Marcina Czecha.
W podsumowaniu konferencji prof. S. Góźdź podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie i zakończył znamienną uwagą: – Leczymy nie tylko pacjenta, leczymy człowieka. Chodzi także o włączenie w proces terapeutyczny samego pacjenta, a także jego bliskich.
Krótka relacja ze spotkania pod hasłem “przychodzi pacjent do urologa” w dniu 09.03.2019 r., które odbyło się w Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Grupa mieszkańców z Ostrowiec Świętokrzyski oraz innych rejonów Świętokrzyskiego wzięła udział w rodzinnym spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gladiator, Główny Zarząd z siedzibą w Warszawie oraz Oddział Świętokrzyski naszego Stowarzyszenia.
Gospodarzami spotkania byli prezesi stowarzyszenia: Pan Tadeusz Włodarczyk i Pan Janusz Marszycki.
W trakcie spotkania uhonorowano Prezesa Polskie Towarzystwo Urologiczne, Profesora Piotr Chłosta, który niedawno został wyróżniony tytułem “Człowieka Roku 2018”. Otrzymał od Świętokrzyskich Gladiatorów “LAUR GLADIATORA” przyznany mu z okazji 15 lecia istnienia i działania oddziału świętokrzyskiego Stowarzyszenia Gladiator. W czerwcu 2018 r, kiedy Stowarzyszenie obchodziło 15 lecie swojej działalności “Laurem Gladiatora” zostali uhonorowani również Pan Tadeusz Włodarczyk i Pani Longina Perczak za wolontariat.
Trudne tematy urologiczne przybliżał uczestnikom Komitet Naukowy w składzie:
Profesor Andrzej Borówka, Profesor Piotr Chłosta, Profesor Stanisław Góźdź, doktor Roman Sosnowski, doktor Paweł Orłowski oraz doktor Marcin Kosowski.
Za relację i zdjęcia dziękujemy Pani Longina Perczak oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim