Arbuz zawiera dużo wody (92%) i niewielkie ilości witamin i składników mineralnych, jest bogaty w przeciwutleniacze, takie jak likopen, beta-karoten, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna, które pomagają chronić organizm przed rozwojem chorób nowotworowych w tym prostaty. Arbuz działa moczopędnie, dlatego poleca się go w chorobach nerek i infekcjach układu moczowego. Wpływa korzystnie także na układ pokarmowy i polepsza przemianę materii. Poza tym składniki aktywne zawarte w arbuzie wspomagają pracę układu krążenia, wydalają z organizmu szkodliwe związki gromadzące się w mięśniach w czasie intensywnych ćwiczeń. Działają wzmacniająco na potencję. Napój z arbuza zawiera potas i wapń, w związku z tym nie tylko szybko gasi pragnienie, lecz także uzupełnia niedobór elektrolitów w organizmie. Arbuz jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia się skóry (m.in. chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV i pomagają przy leczeniu stanów zapalnych skóry).
Do grupy antyoksydantów należy nie tylko ww. likopen, lecz także witamina A, która zwiększa sieć naczynek krwionośnych, dzięki czemu do skóry wraz z krwią dociera więcej tlenu i substancji odżywczych, oraz witamina C, która także “wymiata” wolne rodniki z organizmu i wspomaga działanie innych przeciwutleniaczy.
Według badań arbuz stanowi najbogatsze źródło naturalnej L-cytruliny (w 100 g znajduje się 300 mg). Badacze z Uniwersytetu Stanowego Florydy odkryli, że codzienne zażywanie przez 6 tygodni 6 gramów L-cytruliny z wyciągu z arbuza prowadzi do usprawnienia funkcji naczyń tętniczych, a w konsekwencji do obniżenia ciśnienia krwi u pacjentów z tzw. przednadciśnieniem, czyli ciśnieniem wysokim prawidłowym. Dzięki cytrulinie arbuz może także zwiększyć popęd seksualny. Cytrulina, podobnie jak preparaty wzmagające potencję, powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych i poprawia przepływ krwi. Według badań mężczyźni powinni zjeść przynajmniej sześć plasterków arbuza, aby uzyskać ten sam efekt, który daje jedna tabletka preparatu. Arbuz może być stosowany zarówno w celu zapobiegania, jak i wspomagania leczenia problemów z erekcją.
Cytrulina, rozszerza światło naczyń krwionośnych, w konsekwencji którego dochodzi do zwiększenia objętości mięśni w trakcie ćwiczeń. W związku z tym arbuz pozwala na bardziej intensywny trening oraz wspomaga regenerację mięśni. Regularne przyjmowanie większej ilości cytruliny poprawia wytrzymałość siłową. Spożywanie ok. dwóch szklanek soku arbuzowego dziennie zwiększa poziom argininy we krwi o ponad 10%, co przyczynia się do lepszego ukrwienia i odżywienia tkanki mięśniowej.
Niestety arbuz, mimo że jest niskokaloryczny (30 kcal w 100 g), stanowi skoncentrowane źródło węglowodanów z dużym poziomem glikemii, dlatego może szybko podnieść stężenie cukru we krwi. Arbuz nie jest więc wskazany dla diabetyków. Powinny o tym pamiętać także osoby odchudzające się.
A co z pestkami? Otóż w medycynie naturalnej, białe pestki arbuza, a szczególnie herbata z tych pestek jest lekiem polecanym na oczyszczenie ciała poprzez układ moczowy. Tego rodzaju herbata pobudza funkcjonowanie nerek i pęcherza moczowego, działa wzmacniająco i wzmaga przepływ moczu. Pomaga w ten sposób w leczeniu infekcji i usuwaniu osadów w układzie moczowym. Zalecana jest również dla ulżenia gastrycznego ucisku w dolnej części brzucha. Przygotowując herbatę z pestek arbuza wystarczy pół łyżeczki od herbaty na szklankę wrzącej wody, zamieszać i pozostawić na około 15 minut do wystygnięcia. Najlepszy skutek odnosi się pijąc częściej niewielkie ilości niż dużo za jednym razem.
źródło: @