Home » Aktualności » Czego wstydzą się mężczyźni?

Czego wstydzą się mężczyźni?

To jeden z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów w Polsce. W związku z rakiem prostaty obecnie odnotowuje się ok. 9 tys. zachorowań i 4 tys. zgonów rocznie. Obok raka płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn w naszym kraju.

Dr Roman Sosnowski. 

Rak prostaty, nazywany także rakiem stercza lub gruczołu krokowego, to trzeci pod względem liczby zachorowań nowotwór w Polsce, zaraz po raku płuc i jelita grubego. Według prognoz za sześć lat liczba chorych na raka prostaty wzrośnie z 9 do 16 tys. Wiąże się to nie tylko ze wzrostem zachorowań na nowotwory w ogóle, ale również ze starzeniem się społeczeństwa – rak prostaty dotyka bowiem mężczyzn głównie po 50. roku życia.

Niepokojące objawy

Profilaktyka jest niezwykle trudna, o ile w ogóle można o niej mówić. Nowotwór rozwija się bezobjawowo. Na jego powstanie wpływają, tak jak i w przypadku innych nowotworów, uwarunkowania genetyczne, postępujący wiek i czynniki środowiskowe.

Na obecność raka stercza mogą wskazywać takie objawy jak: trudności w oddawaniu moczu, częstomocz czy krwiomocz. Objawy te mogą oznaczać nie tylko raka stercza, ale także inne powszechne i w porównaniu z nowotworem stosunkowo niegroźnie choroby, takie jak łagodny rozrost prostaty czy jego zapalenie. Mężczyźni po 45. roku życia powinni okresowo (co 12 lub 24 miesiące) poddawać się profilaktycznemu badaniu urologicznemu.

Potrzebna jest współpraca

– Część mężczyzn wstydzi się problemów związanych z drogami moczowymi oraz boi się intymnych badań i możliwości utraty funkcji seksualnych. Jednak lekarze nie mogą osiągnąć pełnego sukcesu bez zaangażowania i szybkich reakcji ze strony samych mężczyzn – mówi dr n. med. Roman Sosnowski z Centrum Onkologii – Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jak rozpoznać?

Raka prostaty można rozpoznać za pomocą kilku podstawowych badań – obecne metody są prostsze i bardziej skuteczne niż w przeszłości, dzięki czemu możemy rozpoznać chorobę w jej wczesnym etapie, co zdecydowanie poprawia skuteczność leczenia. Współczesne metody leczenia raka prostaty dopasowane są do stanu zaawansowania nowotworu i ogólnego zdrowia mężczyzny.

Bardzo ważnym elementem przy wyborze sposobu leczenia są preferencje chorego oraz jego decyzja co do właściwego sposobu terapii. Możliwa jest ona tylko wtedy, gdy mężczyzna dysponuje odpowiednią wiedzą na temat chirurgii, radioterapii czy chemioterapii stosowanych w raku prostaty.

Ważna jest edukacja

Aby pomóc we wczesnej diagnostyce, przełamywaniu barier wstydu i zakłopotania, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” organizuje spotkania, seminaria edukacyjne. Omawiane są również innowacje w leczeniu tego nowotworu w zakresie chirurgii, hormonoterapii i chemioterapii.

źródło: http://www.gazetalekarska.pl/