Home » Aktualności » I Międzynarodowy Dzień Raka Nerki: „Pytania i odpowiedzi”

I Międzynarodowy Dzień Raka Nerki: „Pytania i odpowiedzi”

„Pytania i odpowiedzi” – pod takim hasłem 22 czerwca 2017 r. odbędzie się I Międzynarodowy Dzień Raka Nerki. Wiedza Polaków na temat profilaktyki tej choroby jest niewielka, a liczba chorych z roku na rok wzrasta. Dlatego organizatorzy zachęcają do rozwiązania quizu, który zwraca uwagę na podstawowe symptomy raka nerki.

W Polsce co roku na raka nerki diagnozowanych jest ponad 4,5 tys. osób. To obecnie siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Chociaż eksperci zaznaczają, że do 2020 roku liczba chorych może zwiększyć się nawet o 22 procent, największym problemem wciąż pozostaje późne rozpoznawanie nowotworu.

– Na całym świecie wiedza na temat raka nerki wciąż jest zbyt niska. Dlatego pierwsze obchody  Dnia Raka Nerki odbędą się pod hasłem „Pytania i Odpowiedzi”. Jego inicjatorzy International Kidney Cancer Coalition (IKCC) stworzyli specjalny quiz, w którym każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat tej choroby. Za każdy rozwiązany quiz IKCC przekaże też pięć dolarów na badania naukowe nad rakiem nerki – mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR, które jest organizatorem tegorocznych obchodów Dnia Raka Nerki w Polsce.

quizQUIZ 

 

ŁAGODNE OZNAKI POWAŻNEJ CHOROBY

Rak nerki nie daje specyficznych objawów, przez co pacjenci nie są świadomi swojego stanu, aż do późnego stadium nowotworu. Tymczasem im szybciej postawiona diagnoza, tym pomyślniejsze rokowania. Na co więc warto zwrócić uwagę?

– Rak nerki początkowo rozwija się niemal bezobjawowo. Z czasem chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną, nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej – mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

Przyczyny powstawania raka nerki w dużej mierze pozostają nieznane. Eksperci łączą go jednak z otyłością, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. Naukowcy zauważają także, że za zwiększone ryzyko wystąpienia choroby odpowiadają: palenie papierosów, ekspozycja na czynniki chemiczne, jak azbest czy kadm, długotrwałe spożywanie leków przeciwbólowych oraz predyspozycje genetyczne.

CO MOŻEMY ZROBIĆ?

Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z najlepiej rokujących nowotworów, dlatego tak istotna jest profilaktyka.  Okazuje się, że szansą dla wielu pacjentów jest łatwe w wykonaniu i bezbolesne badanie ultrasonograficzne.

– Choć USG jamy brzusznej nie jest formalnie uznawane za metodę wykrywania raka nerki, to trzeba przyznać, że badanie to jest bardzo skuteczne. W krajach Unii Europejskiej większość przypadków nowotworu nerki wykrywana jest właśnie dzięki temu badaniu. Często też dzieje się to we wczesnym etapie choroby, co znacznie zwiększa szansę chorych na wyleczenie. Warto zatem okresowo wykonywać USG jamy brzusznej – podkreśla dr n. med. Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

Do profilaktyki namawia także Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR: Rak nerki to choroba, która często wykrywana jest zupełnie przypadkowo, w czasie innych badań diagnostycznych. Dlatego niezbędne jest systematyczne wykonywanie badań kontrolnych, które pozwolą nam sprawdzić czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego – mówi.

JAK LECZYĆ?

Podstawową metodą leczenia nowotworu nerki wciąż jest chirurgiczne usunięcie fragmentu bądź całej nerki. Kiedy choroba jest już jednak w zaawansowanym stadium i dochodzi do przerzutów, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii.

– Obecne metody leczenia polegają na zastosowaniu tzw. terapii celowanych, co sprawia, że nawet pacjenci z zaawansowanym rakiem nerki mają szansę na długie życie. Podstawą do walki z chorobą wciąż pozostaje jednak diagnostyka. Dlatego jesteśmy przekonani, że budując świadomość na temat raka nerki, wielu ludziom uda się pomóc – mówi dr n. med. Roman Sosnowski.