Home » Baner » Konferencja liderów organizacji pozarządowych w Mediolanie

Konferencja liderów organizacji pozarządowych w Mediolanie

Pierwszy raz od ogłoszenia pandemii spotkaliśmy się na konferencji zorganizowanej przez Międzynarodową Koalicję Raka Nerki (IKCC) w dniach 13 – 15.10.2022, w małej miejscowości Orta San Gulio, we Włoszech. Z Rachel Giles – prezes IKCC – widzieliśmy się już we wrześniu, kiedy odwiedziła Warszawę z okazji dwudziesto lecia naszego stowarzyszenia, gdzie otrzymała statuetke Gladiatora. Wspaniale było również zobaczyć znajome twarze z organizacji wspierających chorych na raka nerki z całego świata. Było też kilka nowych osób. Bogato wypełniony program wykładów gwarantował dużo nowej wiedzy.

Wykłady o mindfulness, czyli ćwiczeniach radzenia sobie ze stresem i emocjami, potwierdziły wiedzę jaką przekazuje nam współpracująca z nami pani psychoonkolog. Stres, depresja i złe samopoczucie psychiczne występuje bardzo często po uzyskaniu diagnozy. Niepokój, smutek, rezygnacja i inne negatywne emocje mogą mieć również wpływy na wyniki leczenia. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Na lepsze samopoczucie ma wpływ również to co jemy. Zdrowa, zrównoważona dieta pomaga nam odzyskać siły. Trzeba pamiętać również o nawadnianiu organizmu. Jest to szczególnie ważne przy schorzeniach dotykających układ moczowy.

Bardzo ważnym dla nas tematem są działania, jakie można wdrożyć w sytuacjach takich jak pandemia Covid-19. Chcemy być zawsze blisko pacjentów, dlatego jednym z rozwiązań mogłyby być spotkania online – webinary. Dzięki i takim spotkaniom moglibyśmy edukować pacjentów, nawet jeśli nie możemy spotkać się osobiście.

⚛️ Wymiana pomysłów w zrozumieniu problemów pacjentów jest najbardziej skutecznym sposobem na poprawę jakości wsparcia pacjentów dla chorych na raka nerki na całym świecie.
⚛️ Stowarzyszenie Gladiator jest od lat uczestnikiem corocznych szczytów IKCC. Na tegorocznym zjeździe, Tadeusz Włodarczyk, Prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty, zajmującego się chorobami nowotworowymi układu moczowego zaprezentował osiągnięcia polskiej organizacji. Szeroki zakres działań Gladiatorów spotkał się z bardzo dużym uznaniem uczestników konferencji.

Organizacje biorące udział w konferencji podzieliły się problemami, jakie napotykają w swojej działalności, takimi jak trudności z dotarciem do pacjentów. My z doświadczenia wiemy że infolinia jest doskonałym sposobem na kontakt z chorymi. Mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami z innymi uczestnikami konferencji. Razem z organizacjami z Brazylii, Korei Południowej, Indii oraz Stanów Zjednoczonych zostaliśmy poproszeni o zaprezentowanie naszej strategii pomocy pacjentom, co z przyjemnością zrobiliśmy. Prezes Tadeusz Włodarczyk przedstawił sposoby działania i osiągnięcia stowarzyszenia “Gladiator” za co dostał gromkie brawa.

Naukowcy z całego świata cały czas pracują, nie tylko nad nowymi sposobami leczenia raka nerki, ale także nad przyczynami, próbując im zapobiec. Testowanie nowych sposobów leczenia ma miejsce głównie podczas badań klinicznych. Obecnie prace odbywają się nad nowymi terapiami celowanymi, w tym immunoterapiami. Badania kliniczne obejmują inhibitory kinazy tyrozynowej w połączeniu z przeciwciałami monoklonalnymi. Zamierzamy dalej eksplorować wiedzę na temat nowych terapii i sposobów leczenia, a dzięki takim wykładom wiemy na co zwrócić uwagę.

Wyjeżdżamy z żalem, ale również z głowami pełnymi nowej wiedzy, dzięki której będziemy mogli jeszcze lepiej pomóc naszym pacjentom.