Home » Aktualności » Nowotwory nerek bez tajemnic

Nowotwory nerek bez tajemnic

To już kolejne cykliczne spotkanie edukacyjne organizowane przez Stowarzyszenie “Gladiator”. Sympozjum poświęcone różnym przypadłościom związanym z nerką odbyło się 23 lutego w warszawskim Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.. Udział wzięli wybitni specjaliści z tej dziedziny, z prof. Andrzejem Borówką na czele jako patronem honorowym. Powołano Komitet Naukowy, któremu przewodniczył prof. Jakub Dobruch. Gościem specjalnym był prof. Cezary Szczylik, światowej sławy urolog, członek wielu międzynarodowych towarzystw i organizacji medycznych. Wsparcia naszej inicjatywie udzieliła firma Bristol-Myers Squibb.

     W słowie powitalnym Tadeusz Włodarczyk, prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia “Gladiator” wskazał na bliskie związki łączące nasze stowarzyszenie ze światem medycyny urologicznej i onkologicznej. Ma to istotne znaczenie dla pacjentów, których edukujemy i wspieramy w ich walce z chorobą. Wyraził uczestnikom wdzięczność za tak imponującą frekwencję i zaapelował o przekazywanie 1 proc. z podatku na potrzeby statutowe naszego stowarzyszenia.

     Tajemnice nerek odkrywali i rozwiewali narosłe wokół nich mity – prof. Jakub Dobruch, Ordynator Oddziału Urologii Klinicznej w Szpitalu im. W. Orłowskiego w Warszawie, dr Piotr Kryst ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie, dr Roman Sosnowski z Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Cezary Szczylik – Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku, dr Mieszko Kozikowski z Kliniki Urologii Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie, a także prof. Andrzej Borówka, który wraz z asystentami poprowadził sesję podsumowującą.

W trakcie wykładów mowa była m.in. o tym jak traktować objawy, czym jest rak nerki, jakie są czynniki ryzyka, mechanizmy powstawania tego nowotworu, jakie stosuje się metody leczenia, terapie i jakie świat notuje najnowsze osiągnięcia w leczeniu immunologicznym w relacjach z leczeniem celowanym. Do tej kwestii odniósł się ze szczególną troską prof. Cezary Szczylik wskazując na zbyt małe zainteresowanie resortu zdrowia we wprowadzaniu do obiegu medycznego, a obowiązujących powszechnie w leczeniu  w Europie i świecie,  najnowszych terapii urologicznych i onkologicznych.

Można powiedzieć, że licznie zebrani uczestnicy śledzili niezwykłe wydarzenie z zapartym tchem. Sprawiły to jasna i klarowna narracja w wykonaniu wybitnych nie tylko specjalistów, ale i cenionych edukatorów. Przełożyć często zawiłe i niejasne treści medyczne na zrozumiały i komunikatywny język – nie jest rzeczą łatwą. Na naszych sympozjach taki przekaz i odbiór jest normą i stąd tak duże zainteresowanie. To dobry prognostyk na przyszłość.

relacja: Mieczysław Kozłowski