Home » Aktualności » PACJENCI WSPIERAJĄ POLSKĄ UROLOGIĘ

PACJENCI WSPIERAJĄ POLSKĄ UROLOGIĘ

Pacjentów urologicznych będzie przybywać. To cena, jaką płacimy za rozwój cywilizacyjny i zmiany demograficzne …

PTU sesjaW dniach 22-24 czerwca w Katowicach odbył się 46. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego, podczas którego miała miejsce sesja pacjentów urologicznych. Przewodniczył jej prof. Piotr Chłosta.

Na szczególną uwagę zasługują relacje naszego Towarzystwa z organizacjami zrzeszającymi pacjentów i ich rodziny – zadeklarował prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. – Wspólne działanie na rzecz promocji kultury zdrowotnej w dziedzinie urologii, reagowanie na oczekiwania społeczeństwa oraz poprawa dostępności do wysokospecjalistycznych świadczeń jest jednym z fundamentalnych celów PTU – dodał prof. Chłosta.

W sesji wzięli udział pacjenci reprezentujący dwie największe organizacje urologiczne: Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti oraz Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty “Gladiator” a także przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Fundacji Anieli Salawy, Fundacji Bariera, Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych, Ogólnopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu, Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO, Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Śląskiej Ligi Walki z Rakiem oraz Towarzystwa Walki z Kalectwem. Zaapelowali oni wspólnie do ministra zdrowia ( apel pacjentow do MZ – Katowice 2016 ) o pochylenie się nad polską urologią, która w zgodnej opinii lekarzy i pacjentów pozostaje zaniedbana, zwłaszcza w kontekście poziomu zainteresowania resortu innymi jednostkami chorobowymi.

Bardzo nam zależy na wspieraniu polskich urologów, bo stykamy się z nimi na co dzień – mówił Tadeusz Włodarczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Gladiator. – Większość ich postulatów to nasze wspólne bolączki. Pacjentów urologicznych będzie przybywać. To cena, jaką płacimy za rozwój cywilizacyjny i zmiany demograficzne. Uwzględnienie propozycji środowiska pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału, jaki oferują nam, pacjentom, polscy urolodzy.

Wyzwania stojące przed polską urologią omówił podczas sesji pacjenckiej konsultant krajowy w dziedzinie urologii prof. Marek Sosnowski. Wśród najbardziej palących potrzeb polskiej urologii wymienił poszerzenie dostępu do nowoczesnych świadczeń medycznych, takich np. jak operacje z użyciem robota Da Vinci, neurmodulacja, zmiany w finansowaniu  procedur w diagnostyce i urologii onkologicznej, skoncentrowanie finansowania wysokospecjalistycznych procedur urologicznych w wybranych ośrodkach referencyjnych; zwiększenie dostępu do refundacji nowoczesnego leczenia farmakologicznego i środków pomocniczych, wprowadzenie zakupów centralnych i odnawianie nowoczesnych technologii, jak to ma miejsce w kardiochirurgii czy onkologii a także zapewnienie udziału urologów (prezesa PTU oraz konsultanta krajowego w dziedzinie urologii) i organizacji pacjenckich w gremiach wyznaczających kierunki polityki zdrowotnej (np. w zespole ds. onkologii);

– Pacjenci urologiczni powinni mieć możliwość udziału we wszystkich inicjatywach, które służą poprawie ich zdrowia – mówiła Zofia Hirsz, prezes oddziału UroConti w Łodzi. – Dlatego tak ważna jest dla nas realizacja postulatu dotyczącego udziału organizacji pozarządowych w gremiach wyznaczających kierunki polityki zdrowotnej. Nic o nas bez nas!

Problemy polskiej urologii będą omawiane również we wrześniu w Krakowie, podczas Europejskiego Tygodnia Urologii, na który zaprosił na zakończenie sesji dr Roman Sosnowski. W ramach wydarzenia odbędzie się także kolejny koncert grupy Endopower. W skład zespołu wchodzą Bartosz Gamracy (perkusja), Wojciech Stec (gitara basowa, wokal) oraz profesorowie urologii: Piotr Chłosta (skrzypce, gitara), Marcin Słojewski (gitara prowadząca) i Tomasz Szydełko (wokal, instrumenty klawiszowe). Endopower gra covery AC/DC, Dżemu czy Pink Floyd. Ma również w swoim repertuarze piosenkę napisaną specjalnie na Kongres PTU.