Home » Aktualności » Profilaktyka raka jądra

Profilaktyka raka jądra

Comiesięczne samobadanie jąder

upadek kolarzaNajpierw Lance Armstrong, a w tym roku Ivan Basso, włoski kolarz, dwukrotny zwycięzca Giro d`Italia. Tak naprawdę, dzięki nieoczekiwanej kraksie na trasie Tour de France dowiedział się o swojej chorobie. Dzięki badaniom, wykonanym pod kątem wypadku zdiagnozowano raka jądra. Lekarze nakazali mu natychmiastowe działanie. Ivan zdecydował się na operację.

Mężczyźni, a szczególnie młodzi, między 18 a 35 rokiem życia mogą badać jądra poprzez samobadanie. To nieskomplikowane, a jest najlepszym i najszybszym sposobem na wczesne wykrycie raka jądra. Badanie najlepiej wykonywać co miesiąc po ciepłej kąpieli pod prysznicem lub w wannie. Ciepło rozluźnia mięsień  dźwigacz jadra przez co zawartość moszny staje się łatwiejsza do badania. Wszystkie organizacje walczące z rakiem jądra zalecają comiesięczne badanie jąder w 4 prostych krokach :

  1. Stanąć przed lustrem i ocenić czy nie ma zniekształceń w obrębie moszny – ten krok w większości przypadków będzie pominięty z wiadomych względów.
  2. Oburęcznie delikatnie objąć jądro używając kciuka, palca wskazującego i trzeciego palca. Prawidłowe jądro ma jajowaty kształt i ma gładką powierzchnię. Należy pamiętać, że jądra nie są symetryczne. Lewe jądro umieszczone jest niżej w worku mosznowym i w większości przypadków jest nieco większe od prawego.
  3. Delikatnie wybadaj najądrze w każdym jądrze.
  4. W przypadku wykrycia jakichkolwiek odchyleń w stosunku do badania poprzedniego należy skontaktować się z lekarzem – najlepiej urologiem.