Home » Aktualności » Światowy Dzień Nerek – 9 marca

Światowy Dzień Nerek – 9 marca

imgp7324Urolodzy, nefrolodzy i Polacy cierpiący na choroby nerek zachęcają do badań – co 10. osoba w naszym kraju choruje na nerki i najczęściej o tym nie wie!

  • Tylko w tym roku, co najmniej 4000 nowych osób rozpocznie stałe leczenie dializami, by ratować swoje życie.
  • 80 000 osób (tylko w tym roku) umrze przedwcześnie z nierozpoznaną chorobą nerek, ponieważ 95% ludzi z tą chorobą odchodzi z powodu zbyt późnej lub niewłaściwej diagnozy.
  • 4,5 mln Polaków choruje na nerki. Większość nawet się tego nie domyśla.
  • Uszkodzone, nawet w 90 procentach, nerki nie dają żadnych charakterystycznych objawów, ale zatrzymanie choroby, na tym etapie, jest już wtedy niemożliwe.
  • By zdiagnozować chorobę nerek wystarczą proste i tanie badania krwi i moczu.

Choroby nerek to również nowotwory tych organów. W przypadku niektórych chorób nowotworowych istnieją badania przesiewowe, które pozwalają wykryć raka we wczesnym stadium (np. mammografia służąca do wykrywania raka piersi lub kolonoskopia do wykrywania raka jelita grubego). W przypadku raka nerki nie ma odpowiedniego badania przesiewowego.

Zazwyczaj rak nerki wykrywany jest przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej przy podejrzeniu innych schorzeń.

Zadaniem dalszych badań diagnostycznych jest ocena stopnia zaawansowania nowotworu oraz ocena stanu zdrowia pacjenta. Oba czynniki mają bowiem istotny wpływ na dalsze leczenie.

Do najbardziej dokładnych badań obrazujących raka nerki należą: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny jamy brzusznej. Oprócz wymienionych wykonuje się też inne badania diagnostyczne, takie jak: badanie ogólne krwi, moczu, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.

Zachęcamy zatem do skutecznej profilaktyki badania jamy brzusznej. W tym celu trzeba wykonać proste USG. Badanie to pozwoli nie tylko na sprawdzenie nerek, ale również pęcherza moczowego, prostaty, trzustki, śledziony czy wątroby. Trzeba przy tym pamiętać, że nowotwór nerki przez długie lata nie daje żadnych objawów. Nawet badania krwi bywają mylące. Zachęcamy zatem do kontroli wszystkich, dla których zdrowie jest ważne, a szczególnie tych ktorzy ukończyli 40 rok życia