Home » Aktualności » Światowy Dzień Walki z Rakiem w Ogrodzie Zimowym Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Światowy Dzień Walki z Rakiem w Ogrodzie Zimowym Wielkopolskiego Centrum Onkologii

4 luty to Światowy Dzień  Walki z Rakiem i jednocześnie Dzień Drzwi Otwartych Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To już tradycja, że WCO co roku, wspólnie z organizacjami pacjenckimi, promuje działalność tutejszej lecznicy, edukację pacjentów oraz profilaktykę badań.

wco1W poznańskim szpitalu „zadomowiło się” Stowarzyszenie „Gladiator”, które w ramach Dni Otwartych bierze czynny udział w prezentacjach i warsztatach zdrowotnych – naszą delegację tworzyli: Tadeusz Włodarczyk, Mieczysław Kozłowski i Stanisław Kaczor. Miejscem spotkań edukacyjnych był pięknie zaprojektowany Ogród Zimowy, którego ozdobą jest Pomarańczarnia, a właściwie efektowna, egzotyczna palmiarnia. W takiej to scenerii swoje stoiska prezentowały organizacje okołomedyczne oraz odbywały się wykłady związane z profilaktyką nowotworów.

Cała impreza odbywała się pod „dyktando” pań Agnieszek z WCO – mgr Agnieszki Jędrzejczak, Kierownika Pracowni Epidemiologicznej Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów oraz dr n. med. Agnieszki Dyzmann-Sroki, Kierownika Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów.

Porad medycznych udzielał specjalista chirurg onkolog – Piotr Łaski. Przy stoisku Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA) można było uzyskać porady z zakresu dietetyki, zbadać ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi. Swoje materiały poradnikowe prezentowały konińskie „Amazonki”. Z Warszawy przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” wraz z obfitą ofertą edukacyjną (biuletyny, broszury, poradniki).

O problemach „kobiecych” rozmawiano w gronie przedstawicielek Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia”, powodzeniem cieszyło się stoisko Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka oraz Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią. Wyśmienite dietetyczne potrawy i kanapki przygotowały panie ze stoiska „Orkiszowe Pole”.

Grupy młodzieży zwiedzały oddziały szpitalne i zakłady diagnostyczno-lecznicze. Prezentacjom warsztatowym towarzyszyły wykłady, a przedstawiciele organizacji pacjenckich mówili o blaskach i cieniach swej działalności. Nie zawiodły media – przekazów dokonały trzy telewizje.

Dzień Drzwi Otwartych Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu to inicjatywa, która stała się już stałą pozycją w kalendarzu imprez edukacyjnych WCO, a paniom organizatorkom tego pożytecznego przedsięwzięcia należą się podziękowania i uznanie.

tekst: Mieczysław Kozłowski

zdjęcia: Janusz Żołyński (panoramio.com)