Home » Aktualności » Test 4KScore pozwala na prognozę zachorowania na agresywnego raka prostaty

Test 4KScore pozwala na prognozę zachorowania na agresywnego raka prostaty

Test 4KScore pozwala na prognozę zachorowania na agresywnego raka prostaty nawet z 20- letnim wyprzedzeniem.
4KscoreBadanie 4Kscore Test jest jedynym badaniem krwi, które bardzo dokładnie identyfikuje ryzyko pojawienia się agresywnego raka prostaty zanim jeszcze wykonana zostanie biopsja gruczołu krokowego. Jest pierwszym narzędziem, które pomaga podjąć decyzję o konieczności wykonania biopsji u pacjentów z silnym obciążeniem rodzinnym lub z prawidłowym stężeniem PSA.

Rewolucja która dokonała się w dziedzinie diagnostyki raka stercza zaskoczyła nawet środowisko lekarskie. Pojawiło się wysoce zwalidowane narzędzie – badanie molekularne 4KScore, które jest pierwszym narzędziem pomagającym podjąć decyzję o konieczności wykonania biopsji u pacjentów z silnym obciążeniem rodzinnym lub przy pozornie prawidłowych pozostałych elementach badania. Jest to badanie z krwi bazujące na algorytmie z uwzględnieniem czterech kalikrein w osoczu. Badanie to pozwala na przewidzenie rozwoju istotnego klinicznie raka stercza z wyprzedzeniem nawet dwudziestoletnim, co pozwala na prowadzenie optymalnej kontroli i diagnostyki mającej na celu wykrycie choroby we wczesnym stadium, gdy wyleczenie jest prawdopodobne.

4KScore przewiduje wykrycie agresywnego raka, który potencjalnie zabije pacjenta jeśli nie jest leczony, nawet przy prawidłowym PSA oraz innych badaniach. 4KScore pozwala pacjentom na unikniecie biopsji prostaty, które wiąże się z ryzykiem sepsy. W Polsce rocznie wykonuje się 14.000 biopsji. 4KScore pozwala na identyfikacje pacjentów z rakiem prostaty, których nie trzeba leczyć radykalnie – czyli mówi kogo trzeba agresywnie leczyć a kogo nie. 4KScore jest pierwszym takim narzędziem w całej onkologii (diagnostyki nowotworowej). 4KScore będzie niedługo wykonywany rutynowo wszystkim mężczyznom w USA z PSA >3ng/ml. 4KScore jest w wytycznych onkologicznych NCCN w USA od 2015 r.
Gdzie można wykonać test?

Genetyka Onkologiczna