Home » Aktualności » VI Powiatowy Dzień Walki z Rakiem w Wieluniu

VI Powiatowy Dzień Walki z Rakiem w Wieluniu

getattachmid34331mpid6min1uidffb2faa58d3bb00729 września 2016 r wzięliśmy kolejny raz udział w Powiatowym Dniu Walki z Rakiem w Wieluniu. Stowarzyszenie reprezentował Prezes Tadeusz Włodarczyk. Ponad 600 osób odebrało wczoraj bezpłatne bilety na badania profilaktyczne, które zostaną wykonane w ramach VI Powiatowego Dnia Walki z Rakiem i Dnia Dawcy Szpiku. Mieszkańcy mieli też możliwość zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. W tym roku rejestracja odbywała się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych.

Poza możliwością wykonania bezpłatnych badań i rejestracji w bazie dawców szpiku mieszkańcy mogli wziąć dzisiaj udział w konferencji, którą zorganizowano w I LO i wysłuchać ciekawych prelekcji. Prof. dr. hab. n. med. Alina Morawiec-Sztandera z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi mówiła o profilaktyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi.
Kolejny wykład tym razem o nowoczesnym podejściu do leczenia chirurgicznego guzów szyi wygłosił dr n. med. Dariusz Kaczmarczyk, także z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi.Na konferencji gościł także Jarosław Sobieszek, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który zachęcał do wykonywania badań profilaktycznych. O tym, dlaczego jest to tak bardzo ważne mówił Grzegorz Żabicki, członek Stowarzyszenia Po Prostu Żyj, który podzielił się ze słuchaczami własnymi doświadczeniami.

VI Powiatowemu Dniu Walki z Rakiem towarzyszyła akcja “Daj włos”. Jej głównym celem jest zebranie jak największej ilości włosów, aby wyprodukować peruki dla potrzebujących je po chemioterapii kobiet. Niestety kupno peruki to koszt rzędu 2,5 tys. zł, na co nie stać wielu kobiet, dlatego Fundacja Rak/n Roll zaangażowała w akcje salony fryzjerskie, w tym także w Wieluniu.

Podczas akcji można było dowiedzieć się także w jaki sposób odbywa się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. A ta jak zdradził Filip Rorant z Fundacji DKMS jest niezwykle prosta i bezbolesna. Rejestracja odbywa się bowiem drogą pałeczkową, czyli bez pobierania krwi i trwa zaledwie dwie minuty.

Zorganizowanie Powiatowego Dnia Walki z Rakiem i Dnia Dawcy Szpiku nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli, którzy od samego początku swoimi działaniami wspierają akcję i ludzi dotkniętych chorobami nowotworowymi. Wyrazem uznania dla wszystkich wspomnianych osób były podziękowania, które wręczyła Elżbieta Caban, prezes Stowarzyszenia “Po Prostu Żyj”, a jednocześnie inicjatorka akcji Powiatowy Dzień Walki z Rakiem i Dzień Dawcy Szpiku i starosta Andrzej Stępień, współorganizator akcji. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się właściciele przychodni i firm, które ufundowały badania profilaktyczne, wójtowie pięciu gmin z terenu powiatu wieluńskiego (Biała, Konopnica, Osjaków, Pątnów i Wierzchlas), radni powiatu wieluńskiego, nauczyciele zaangażowani w akcję, a także szefowe Kół Gospodyń Wiejskich, które od lat promują zdrowy i świadomy styl życia a po konferencji zaprosiły gości na poczęstunek.

getattachmid34331mpid4min1uidffb2faa58d3bb007Wśród uczestników sympozjum rozlosowano nagrody niespodzianki. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny “Oj raku, raku nie będzie znaku”, o którego założeniach opowiedział Jerzy Nowakowski, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu. Akcję uświetniły występy muzyczne Aleksandry Płatek, Mai Ciach, Katarzyny Panaszek, Oli Kawuli, Jakuba Wawrzyniaka i Julii Zadwornej,podopiecznych Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, które nagrodzono gromkimi brawami za dobór repertuaru i piękne wykonanie piosenek. Do występu przygotowała je Zofia Szpikowska.