Home » Aktualności » Walka o zdrowie – Gladiatorzy w Ministerstwie Zdrowia

Walka o zdrowie – Gladiatorzy w Ministerstwie Zdrowia

IMG_2211W dniu 12 stycznia 2016 r., grupa członków Stowarzyszenia „Gladiator” wzięła udział w spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia. Celem tego spotkania, jak napisała w zaproszeniu Pani Izabela Obarska, Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ było: „omówienie propozycji rozwiązania najbardziej palących problemów, z jakimi stykają się pacjenci”.

Naszym postulatem było „wprowadzenie zmian w programach lekowych umożliwiających pacjentom dostęp do refundowanych najnowszej generacji terapii farmakologicznych na każdym etapie choroby, z powodzeniem stosowanych w pozostałych krajach Unii Europejskiej, które nie tylko skutecznie lecząc wydłużają życie, ale także poprawiają jego komfort” – napisał Tadeusz Włodarczyk prezes Stowarzyszenia „Gladiator” w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia

Prezes T. Włodarczyk w swoim wystąpieniu postulował o refundację a co za tym idzie dostępność leków najbardziej skutecznych w walce z rakiem prostaty na etapie progresywnego rozwoju tego nowotworu. Wspierał go w krótkim wykładzie dr. Leszek Borkowski. Te leki, a wśród nich najbardziej skuteczny – enzalutamid – podaje się w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Nie podaje się ich, jeśli występują istotne przeciwwskazania. To nie są leki dla każdego pacjenta, podaje się je na zasadzie „albo, albo” – wyjaśniał dr L. Borkowski.

Chodzi także o możliwość dawania lekarzowi wyboru, on wie najlepiej, jaki zastosować rodzaj terapii oraz leków – podkreślił znaczenie decyzji podejmowanej przez lekarza T. Włodarczyk. Zdrowie pacjenta nie ma ceny, a leki nierefundowane to często zaporowa bariera cenowa. Rak prostaty ostatnio wysuwa się na czoło chorób nowotworowych i pacjenci czują się sfrustrowani traktowaniem ich przez NFOZ po macoszemu – mówił w imieniu pacjentów prezes Stowarzyszenia „Gladiator”.

Nasze możliwości finansowe są ograniczone, aby spełnić oczekiwania, musimy komuś innemu ograniczyć refundację – bronili się przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Zapewnili jednocześnie o woli dialogu oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Gladiator w kwestii dokonywania sukcesywnych zmian dla dobra pacjentów.

Na zakończenie prezes Tadeusz Włodarczyk wręczył rozmówcom z Ministerstwa Zdrowia pakiet edukacyjny z materiałami wydawanymi przez „Gladiatora”.