Home » Aktualności » Zdrowie mężczyzny owiane tabu…

Zdrowie mężczyzny owiane tabu…

…Dzisiaj o zastosowaniu leku czy zabiegu najnowszej generacji decyduje urzędnik w NFZ. W tej biurokracji może się zdarzać, że decyzja przyjdzie za późno. Takie sytuacje dzieją się tylko w Polsce.

Czy temat schorzeń prostaty przestał być problematyką owianą tabu? Dlaczego nadal tak ważne są apele namawiające mężczyzn do świadomego dbania o swoje zdrowie? Tadeusz Włodarczyk – Prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „GLADIATOR” im. Profesora Tadeusza Koszarowskiego zachęca mężczyzn do aktywnej pro laktyki chorób gruczołu krokowego.

Potrzeba badań prostaty

zrzut-ekranu-2017-04-24-o-21-41-03Godność i honor u mężczyzn są bardzo cenionymi cechami charakteru od czasów zamierzchłych. Bycie rycerskim, sarmackim, męskim zawsze było w cenie nie tylko na polu walki, ale także u płci pięknej. Ten potężny mężczyzna, lar domowego ogniska i towarzystwa prowadząc w miarę dostatnie życie nie bierze pod uwagę jakiegokolwiek problemu ze zdrowiem.

Na pytanie, co z jego prostatą, czy był u urologa, odpowiada, że nic go nie boli i go to nie dotyczy. Daje do zrozumienia, żeby mówić ciszej, bo rozmowa o prostacie w jego obecności może mu zaszkodzić. Jego zdaniem, jeśli ktoś z jego znajomych tę rozmowę usłyszy i przekaże dalej, to może być podważana jego męskość. Prowadzimy bardzo wiele rozmów z mężczyznami na spotkaniach bezpośrednich oraz za pośrednictwem infolinii telefonu zaufania i notujemy dziesiątki takich zachowań. Niestety zdarza się, że później na przykład po pięciu latach po takiej rozmowie wielu z tych mężczyzn zwraca się do nas z prośbą o pomoc, bo biopsja prostaty wykazała złośliwego raka.

Rola wczesnej i precyzyjnej diagnostyki

Prostata jest narządem w układzie moczowo – płciowym mężczyzn, umieszczonym tuż pod pęcherzem moczowym. To przez nią przebiega cewka moczowa oraz przewód nasieniowodu. Pierwszym i bardzo wiarygodnym badaniem jest tzw. badanie per – rectum – palcem przez odbyt oraz badania USG i PSA.

Wszystkie nasze działania edukacyjne ukierun- kowane są na to by każdy mężczyzna po 40 roku życia zgłosił się do urologa i wykonał zalecone badania. Choroba nowotworowa prostaty ma to do siebie, że rozwija się bezobjawowo nawet przez około 10 lat. Zdiagnozowanie nowotworu w początkowej fazie rozwoju pozwala na pokonanie choroby bezpowrotnie. Wczesna i precyzyjna diagnostyka bardzo dokładnie pomaga określić początkowy stan zaawansowania choroby. Dlatego od wielu lat apelujemy, by nie odkładać wizyty u urologa. Jeśli mężczyzna ma wątpliwości czy w ogóle powinieneś pójść do lekarza, powinien pomyśleć o korzyściach i o tym jak dobrze będzie się czuł, kiedy dowie się, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jakiś stan chorobowy zostanie stwierdzony, wczesna diagnoza da mu większą szansę na skuteczne wyleczenie.

Dostęp do nowoczesnego leczenia raka prostaty

Specjaliści na całym świecie wiedzą, że stare „przeżyte” terapie w leczeniu raka prostaty pozostawiają często nieodwracalne skutki uboczne oraz powikłania. Te okoliczności wymagają dodatkowych zabiegów i terapii, niejednokrotnie powtarzanych przez wiele lat. Obniżają komfort życia pacjenta i generują wysokie koszty. Tymczasem współcześnie posługujemy się wiedzą, że przebadane i dopuszczone w leczeniu raka prostaty najnowszej generacji terapie leczą skutecznie i bez powikłań, poprawiając przy tym standard życia pacjenta w chorobie. Są to terapie lekowe i zabiegi na całym świecie refundowane, w Polsce nadal nie. Wielokrotnie w imieniu całej rzeszy pacjentów z rakiem prostaty, szczególnie z rakiem prostaty w stopniu zaawansowanym, opornym na kastrację z przerzutami – apelujemy o potrzebne zmiany w tej problematyce. Warto podkreślić, że pacjenci to w 90% emeryci, w bardzo zaawansowanym wieku. Poza rakiem prostaty cierpią z powodu wielu innych poważnych dolegliwości. Przepracowali zawodowo w swoim życiu po 40 lat, płacili rzetelnie składkę ubezpieczeniową i dzisiaj nie mogą z niej korzystać. Tym ludziom refundowane terapie najnowszej generacji po prostu się należą!

Polscy lekarze specjaliści – urolodzy i onkolodzy dokształcają się i zdobywają niezbędne specjalizacje, po to by dobrze i nowocześnie leczyć czy wykonywać nowoczesne zrobotyzowane zabiegi. Wystarczy jeszcze by były one refundowane i dostępne dla każdego pacjenta.

W leczeniu raka prostaty mamy już leki najnowszej generacji i zabiegi, ale nie są one dostępne dla przeciętnego polskiego pacjenta. O tym, jaką terapię w raku prostaty zastosować, powinien decydować lekarz prowadzący. Dzisiaj o zastosowaniu leku czy zabiegu najnowszej generacji decyduje urzędnik w NFZ. W tej biurokracji może się zdarzać, że decyzja przyjdzie za późno. Takie sytuacje dzieją się tylko w Polsce.

źródło: portal Dbaj o zdrowie: http://dbajozdrowie.info/pokonac-tabu/zdrowie-mezczyzny-owiane-tabu/