Sympozjum – RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO, pod hasłem „Czas zadbać o zdrowie – nie odkładaj wizyty u urologa”
W dniu 13 października 2015 r., w auli Ratusza Dzielnicy Warszawa Bielany odbyło się sympozjum naukowe pod hasłem „Czas zadbać o zdrowie – nie odkładaj wizyty u urologa”, zatytułowane „Rak pęcherza moczowego”.
„Jeśli masz wątpliwości, czy w ogóle powinieneś pójść do lekarza, pomyśl jak dobrze będziesz się czuł gdy dowiesz się, że wszystko jest w porządku. A jeśli jakiś stan chorobowy zostanie stwierdzony, wczesna diagnoza daje Ci znacznie większe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie niż diagnoza w stanie zaawansowanym choroby.”
Honorowym Gościem i jednocześnie gospodarzem zorganizowanego przez Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” sympozjum był Burmistrz Dzielnicy Warszawa Bielany m.st. Warszawy, Pan Tomasz Mencina.
Wśród gości Stowarzyszenia Gladiator nie zabrakło również Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka i Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Włodzimierza Piątkowskiego. Obecni byli również poseł VII kadencji, Pani Barbara Borys-Damięcka oraz radni Dzielnicy Bielany, Pani Anna Czarnecka i Pan Wojciech Borkowski.
Podkreślić należy, że nie zabrakło najważniejszych uczestników naszego spotkania: pacjentów, członków Stowarzyszenia wraz z rodzinami, osób których szczególnie dotyczy choroba nowotworowa oraz sympatyków działań Stowarzyszenia Gladiator z Bielan, Warszawy, Kielc, Katowic, Radomia, Gliwic, Będzina, Lublina i wielu innych miejsc w Polsce.
Nie zabrakło również Warszawskich Amazonek ze Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa Centrum oraz innych organizacji grupujących wokół siebie pacjentów.
Pan Tomasz Mencina, Burmistrz Dzielnicy Bielany, w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie tego rodzaju spotkań, spotkań pacjentów z lekarzami. Zauważył jak ważna jest wiedza na temat wczesnego wykrywania nowotworów oraz profilaktyka badań przesiewowych kiedy ukończy się już określony wiek. Zachęcił, szczególnie osoby, które dopiero co ukończyły 40-sty rok życia aby korzystały z każdej możliwości wykonania badań profilaktycznych.
Seminarium otworzył Prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia „Gladiator”, Pan Tadeusz Włodarczyk, witając gorąco wszystkich uczestników. Podziękował za tak liczne przybycie, podkreślając że świadczy to o tym jak ogromne znaczenie ma edukacja prozdrowotna, jak bardzo wczesne wykrycie zagrożenia nowotworem pozwala na utrzymanie wysokiej jakości życia pacjentów, możliwości jaką daje wczesne wykrycie choroby. Dodał, że ma to wpływ nie tylko na samego pacjenta, ale również na jego rodzinę i bliskich.
Prezes Tadeusz Włodarczyk zaznaczył, że jest to kolejne spotkanie, z cyklu spotkań pacjentów, ich rodzin i bliskich oraz specjalistów z dziedziny onkologi, urologii i psychoonkologii, organizowane przez Stowarzyszenie “Gladiator”, a Sympozjum ma na celu pogłębienie wiedzy pacjentów oraz osób z nimi związanych. Program Sympozjum “Rak pęcherza moczowego” obejmuje zagadnienia związane z nowotworami układu moczowo – płciowego, a wśród prelegentów dzisiejszego spotkania nie brakuje uznanych autorytetów naukowych.
Część poświęconą wykładom rozpoczął doc. Jakub Dobruch. Przedstawił poszczególnych wykładowców, dodając informację na temat przygotowanej przez nich prelekcji. Swoje wykłady wygłosili w kolejności:
• Epidemiologia raka pęcherza moczowego – dr Michał Skrzypczyk;
• Rozpoznanie, dolegliwości i objawy, badania obrazowe – prof. Tomasz Demkow;
• Brodawczaki pęcherza moczowego i przezcewkowa resekcja – prof. Andrzej Borówka;
• Leczenie zaawansowanych postaci raka pęcherza moczowego – dr. med. Piotr Kryst;
• Różnice w leczeniu kobiet i mężczyzn dotkniętych rakiem pęcherza moczowego – dr hab. med. Jakub Dobruch;
• Rola najbliższych w procesie leczenia i opieki terminalnej u pacjentów onkologicznych – dr Magdalena Nagalska.
W trakcie wykładów poszczególnych prelegentów, uczestnicy sympozjum zadawali mnóstwo pytań. Stworzyło to szczególną więź i dyskusję pomiędzy zgromadzonymi pacjentami a przybyłymi w charakterze wykładowców lekarzami.
Na koniec, profesor Andrzej Borówka, w części podsumowującej Sympozjum, rozpoczął debatę. Konkluzja z niej wynikająca dotyczyła świadomości pacjentów, ich bliskich w zakresie wiedzy na temat własnego zdrowia. Wszyscy wykładowcy byli zgodni co do tego, że nie należy lekceważyć pierwszych objawów raka pęcherza moczowego, którym jest bezbolesny krwiomocz. Jest to pierwszy sygnał do tego, aby zjawić się u lekarza urologa w celu podjęcia dalszej diagnostyki pęcherza moczowego. Dlatego należy wykonywać badanie ogólne moczu, gdzie dla oka niewidoczny krwiomocz na pewno zostanie zauważony. Zarówno dbałość o własne ciało jak i wynikające z tego potrzeby psychologiczne osoby chorej i jej najbliższego otoczenia powinno być tematem szerokiej edukacji całej populacji.
Dr Magdalena Nagalska zauważyła, że taka edukacja powinna rozpocząć na poziomie szkoły. Potrzeba wsparcia ze strony najbliższych i przyjaciół, a nie nadopiekuńczość, powinna mieć charakter motywowania chorego do aktywnego życia i walki z chorobą.
Po zakończeniu części oficjalnej Sympozjum, w kuluarach każdy mógł wymienić swoje poglądy i doświadczenia, porozmawiać z wykładowcami indywidualnie i poznać nowych ludzi. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy zorganizować to spotkanie na Bielanach, za co bardzo dziękujemy Wszystkim, których życzliwość wsparła nas w działaniach zmierzających do jego zorganizowania.