Kolejny już raz Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” gościło w auli Ratusza Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Okazją do zorganizowania w dniu 16 grudnia 2015 r. Spotkania były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a prelekcje poświęcone „Prezentacji badania ścieżki pacjenta z rakiem prostaty”.
Patronat Honorowy objął Pan Grzegorz Pietruczuk, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany, który wraz z Panem Włodzimierzem Piątkowskim także Zastępcą Burmistrza Dzielnicy Bielany uczestniczyli w części oficjalnej.
Spotkanie otworzył Pan Tadeusz Włodarczyk Prezes Stowarzyszenia „Gladiator”. W ciepłych, serdecznych słowach powitał uczestników tej debaty pacjenckiej, jednocześnie podkreślił znaczenie słów „Nasze Rodzinne Spotkanie”, bowiem już od pewnego czasu tradycją staje się, że charakter spotkań zmienił się z czysto „męskiego” na rodzinny – nasi członkowie, sympatycy naszych działań oraz pacjenci przychodzą w towarzystwie członków rodziny i osób bliskich, dzięki czemu coraz częściej słuchaczami wykładów są panie.
Burmistrz Grzegorz Pietruczuk podkreślił rolę profilaktyki pro zdrowotnej w życiu codziennym. Wyznał, że mimo młodego wieku też się bada i zaleca to innym. Wyraził zadowolenie z przeniesienia siedziby Stowarzyszenia „Gladiator” do nowego lokalu w bliskim sąsiedztwie bielańskiego Ratusza. Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia złożył wszystkim uczestnikom sympozjum serdeczne życzenia.
W części poświęconej wykładom wzięli udział:
dr n. med. Roman Sosnowski – Ścieżka pacjenta z rakiem prostaty – wyniki analizy przebiegu choroby;
mgr Magdalena Bujnowska – Rola aktywności fizycznej i diety w terapii raka gruczołu krokowego;
mgr Magdalena Nagalska – Psychoonkologia w terapii raka gruczołu krokowego.
Coraz częściej, dzięki uczestnictwu w naszych spotkaniach osób bliskich sobie, możemy przeprowadzić dyskusję na temat przebiegu choroby, przebiegu leczenia czy stosowanej przez pacjentów profilaktyki. Poprowadził ją dr Roman Sosnowski przy udziale prelegentów i uczestników spotkania. Pytania zadawali na przemian prelegenci i pacjenci, członkowie rodzin. Pacjenci opowiadali o odczuciach towarzyszących im w chorobie oraz ich relacjach podczas terapii z rodziną, osobami bliskimi czy lekarzami. Wniosek jaki się nasunął jest taki, że warto rozmawiać i budować relacje, które pomagają walczyć z chorobą nie tylko pacjentom ale również ich najbliższym. Szczególnie, że mężczyźni niechętnie przyznają się do dolegliwości im dokuczających! Ale czy prostata może dokuczać? Niestety, trudno to przyznać ale na pewno tak i jeśli w porę o nią nie zadbamy skutki mogą być tragiczne.
W drugiej części miało miejsce spotkanie przy wieczerzy wigilijnej. Wszyscy mogli podzielić się opłatkiem ze współbiesiadnikami, złożyć życzenia a tym samym poznać się bliżej podczas rozmów i wymiany zdań.