Home » Seminaria i konferencje » VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów

VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów

g 033W dniach 10-11 luty 2014 odbyło się VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów. To seminarium o charakterze szkoleniowym odbywa się corocznie z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej kierowanego przez ks. Arkadiusza Nowaka. My także, jako stowarzyszenie „Gladiator”, jesteśmy od lat uczestnikami Forum oraz zajęć warsztatowych.

Na zakończenie Forum, w ramach Światowego Dnia Chorego, odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagród Św. Kamila z udziałem wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej i kardynała Kazimierza Nycza. Główną ideą Nagrody jest wyrażenie wdzięczności tym, którzy z wielką troską oraz bezinteresownością budują kulturę miłosierdzia, akceptacji chorych i ich rodzin oraz stają się głosem tych, którzy sami nie są w stanie domagać się przestrzegania swoich praw.

Dewizą Patrona Nagrody Św. Kamila de Lellis, założyciela Zakonu Posługującym Chorym – Ojcowie Kamilanie było „Więcej serca w dłoniach”. Tego serca szczególnie potrzebują ludzie, których dotknęła choroba.

Wypowiadając się o obchodach Światowego Dnia Chorego ks. dr Arkadiusz Nowak podkreślił jego znaczenie: „To wyjątkowy dzień, umożliwiający okazanie wdzięczności wszystkim, których wrażliwość serca nie pozwala pozostać obojętnym na los chorych”.

W godzinach południowych uczestnicy Forum zostali zaproszeni na debatę o problemach pacjentów do Kancelarii Premiera Donalda Tuska. W rozmowie o bolączkach trapiących służbę zdrowia i oczekiwaniach pacjentów wziął udział premier Donald Tuski, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, wiceminister resoru zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, p.o. prezesa NFZ Marcin Pakulski oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich. Wymiana poglądów na sytuację w polskim lecznictwie trwała blisko trzy godziny.

W swej wypowiedzi premier Donald Tusk przyznał, że polski pacjent jest niejako „ofiarą” systemu i trzeba podjąć wszelkie wysiłki, aby stał się on bardziej wydolny i przyjazny.