Home » Seminaria i konferencje » Kraków – Festiwal KultUro I Sympozjum dialogu lekarza z pacjentami

Kraków – Festiwal KultUro I Sympozjum dialogu lekarza z pacjentami

“Zobaczyć Gladiatorów tak silnych i aktywnych było wielkim honorem i przyjemnością. Wszystkim nam podobałodsc00870 się spotkanie EPAD w Krakowie i wsparcie towarzyszy broni w tej walce (brothers-in-arms)… Mamy nadzieję, że Gladiatorzy będą naszym wschodnio-europejskim ośrodkiem do szerzenia walki z rakiem prostaty. Jeśli tak się stanie, mam nadzieję, że spotkamy się wkrótce.” 

Z szacunkiem,
Prof. Louis Denis

Tymi słowami można by było podsumować wydarzenie jakie miało miejsce w Krakowie podczas zorganizowanego w dniach 30 września – 1 października 2016 r. Festiwalu KultUro. Organizatorem tej imprezy było Polskie Towarzystwo Urologiczne.

dsc007131 października 2016 r., w ramach tego Festiwalu oraz Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Prostaty (European Prostate Awareness Day – EPAD) Stowarzyszenie Gladiator, a w szczególności Oddział Małopolski kierowany przez Zdzisława Zwierzynę, przygotowało i zorganizowało w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25, przy współudziale Stowarzyszenia Uroconti, międzynarodowe seminarium poświęcone rakowi prostaty. Pod patronatem Europejskiej Koalicji Pacjentów z Rakiem Prostaty Europa Uomo, Europejskiego Stowarzyszenia Urologicznego EAU oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego PTU  została przeprowadzona sesja pacjencka.

Wśród gości przybyłych na Sympozjum ujrzeliśmy pacjentów wraz z dsc00764rodzinami. Oznacza to, że nasze działania przynoszą skutek, a chorzy nie borykają się z chorobą sami. Ponadto mogliśmy gościć Prezesa Europa Uomo Ken`a Mastrisa wraz z innymi członkami Europa Uomo. Szczególnie chcielibśmy podziękować Prof. Luisowi Denis za wsparcie i ciepłe słowa dla nas, naszej pracy w szerzenie profilaktyki ratującej życie wielu ludzi.

Sympozjum otworzył i powitał wszystkich gości Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Profesor Piotr Chłosta. Niesamowita atmosfera i porozumienie. Wyróżnienia dla liderów. Interesujące wykłady na światowym poziomie. Sesję otworzył słowem wstępu Prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia Gladiator Tadeusz Włodarczyk.

Z informacjami dla pacjentów wystąpili również przedstawiciele kampanii Rada na Raka prostaty, której nasze Stowarzyszenie jest główną siłą napędową. Można było otrzymać wiele dobrych porad jak poradzić sobie z chorobą, jak sfinansować leczenie nie objęte refundacją. Rada na Raka – poradnik.

W trakcie sympozjum, poświęconego chorym z rakiem gruczołu krokowego i sposobom zapobiegania i walki z tym nowotworem prelekcje wygłosili wybitni polscy i europejscy specjaliści z tej dziedziny, między innymi: dr n. med. Kamil Muc, dr med. Tomasz Borkowski, Prof. Monique Roobol, Prof. Thorsten Sohlomm, Denis Horgan, dr Guilio Patruno, dr Christoph Kowalski, dr n. med. Roman Sosnowski, dr Anna Katarzyna Czech oraz dr Tomasz Wiatr. Spotkanie przy wypełnionej sali pozwoliło uczestnikom Sympozjum zadać wiele pytań specjalistom z dziedziny urologii i onkologii.

Na zakończenie tygodnia urologii i Festiwalu KultUro, można było uczestniczyć w koncercie, którego główną Gwiazdą był zespół ENDOPOWER. Grupa złożona z profesorów urologii wspaniale wieńczy tak zacne wydarzenia.