Home » Seminaria i konferencje » Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem – “Zdrowie – męska rzecz”

Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem – “Zdrowie – męska rzecz”

raport - zdrowie-meska-rzeczRaport Siemensa 2012 “Zdrowie – męska rzecz”

Obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem, 4 lutego 2015 roku, przypomniały nam nie tylko o tym, że 1 stycznia 2015 roku wszedł w życie pakiet onkologiczny. zgodnie z ustawą z 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, wprowadzone zostały zmiany dotyczące systemu ochrony zdrowia, sposobu sprawowania opieki zdrowotnej nad pacjentami onkologicznymi oraz wprowadzenia list oczekujących. ma to na celu usprawnienie diagnozowania nowotworów oraz bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia.

W Hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się konferencja w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem 2. edycja. Wśród uczestników byli również członkowie Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty “Gladiator”.

Gladiatorom ten dzień przypomniał, iż sytuacja zdrowotna mężczyzn w Polsce, w obliczu rzeczywistości Pakietu Onkologicznego wcale się nie zmieniła. Świadczy o tym Raport Siemensa 2012 “Zdrowie – męska rzecz”. Niewielu mężczyzn, wychowanych w tradycyjny sposób umie sobie poradzić z taką sytuacją.

Mężczyźni w Polsce są w zdecydowanie gorszej kondycji zdrowotnej niż Polki, znacznie gorzej wypadają również w porównaniu do mężczyzn w innych krajach europejskich – wykazał opublikowany w Warszawie raport “Zdrowie – męska rzecz”.

Autorka raportu, dr hab. n. med. Dorota Cianciara, podczas prezentacji raportu powiedziała, że polscy mężczyźni pod względem długości życia zajmują jedno z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich. Żyją średnio o ponad 5 lat krócej niż mężczyźni w Unii Europejskiej. Dożywają przeciętnie wieku 72 lat.

Wśród mężczyzn zarówno w młodym jak i średnim wieku (od 30 do 59 lat) zaobserwowano o 70 % większą umieralność niż wśród ich rówieśników w UE.

Zwrócić należy uwagę, że stan zdrowia Polaków jest związany z poziomem wykształcenia. 30-letni mężczyzna z wykształceniem podstawowym i zawodowym będzie żył o 12 lat krócej niż jego rówieśnicy posiadający co najmniej średnie wykształcenie. Przeciętne dalsze trwanie życia trzydziestolatka z wykształceniem zawodowym to 37,3 lat, a z wyższym – 49,3 lat. W Polsce żyje 18,5 mln mężczyzn, z czego prawie aż połowa ma co najwyżej zawodowe wykształcenie.

Na tym przykładzie najlepiej widać jak bardzo zachowanie zdrowia zależy od nas samych – powiedzieli specjaliści podczas debaty na temat wyników raportu.

Mniej wykształceni mężczyźni częściej są otyli, palą papierosy, nadużywają alkoholu,
nie przestrzegają właściwej diety i nie uprawiają sportów.”.

Obecny na debacie dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie, powiedział że mężczyźni pomimo często, długo odkładanej decyzji o wizycie kontrolnej u urologa wręcz panicznie boją się, że lekarz coś wykryje. Niektórzy z nich przyznają, że przez rok zwlekali by udać się na zwykłą konsultację.

Do chorób których najbardziej się obawiają możemy zaliczyć: białaczkę lub raka płuca, prostaty lub jąder, a na kolejnym miejscu są zaburzenia erekcji.
Podłoże tego typu zachowań prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego tłumaczył, że – wciąż pokutuje stereotyp faceta-twardziela, który sprawia, że mężczyźni są często osamotnieni w swych problemach. Zaledwie 30 procent z nich twierdzi, że może się zwierzyć ze swych kłopotów kolegom lub komuś z rodziny, choć wszyscy przeżywają podobne trudności.

Taką możliwość deklaruje natomiast 45 procent kobiet.

Jednak jak zauważyła prof. Cianciara, stereotyp “twardziela”, który ze wszystkim musi radzić sobie sam, powoli zaczyna się jednak zmieniać. – Coraz więcej mężczyzn w Polsce bardziej zwraca uwagę na swoje zdrowie i zaczynają je odzyskiwać, podobnie jak wcześniej zaczęli odzyskiwać rodzicielstwo.

Raport “Zdrowie – męska rzecz” został opracowany na zlecenie firmy Siemens. Patronat nad nim objął Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny”.

źródło: Raport Siemensa 2012 „Zdrowie – męska rzecz”

http://www.pzh.gov.pl/page/fileadmin/user_upload/aktualnosci/Raport%20Siemens_na%20stron%EA%20PZH.pdf