Home » Seminaria i konferencje » Skarżysko-Kamienna 12.10.2016 r. – Współczesne wyzwania w leczeniu raka nerki

Skarżysko-Kamienna 12.10.2016 r. – Współczesne wyzwania w leczeniu raka nerki

imgp7380Uczestnicy sympozjum „Współczesne wyzwania w leczeniu raka nerki, prezentacja badania ścieżki pacjenta z rakiem nerki” dowiedzieli się wszystkiego, co najważniejsze odnośnie tej choroby, m.in. czynników ryzyka, objawów, metod leczenia i jego skuteczności.

Sympozjum zorganizowało Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Stowarzyszenie siedzibę główną ma w Warszawie, ale w jego świętokrzyskim oddziale aktywnie działają osoby ze Skarżyska. Choć nazwa stowarzyszenia mogłaby sugerować, że prostata jest jedynym organem, którym zajmuje się stowarzyszenie, to w rzeczywistości jego działalność dotyczy całego układu moczowo-płciowego. Stąd tematyka sympozjum, które odbyło się w środę w Miejskim Centrum Kultury.

Uczestników sympozjum powitał Tadeusz Włodarczyk, prezes zarządu stowarzyszenia. Wyraził zadowolenie z dużej frekwencji i jednocześnie namawiał do profilaktyki. – Każdy powyżej 40. roku życia powinien zaliczyć kontrolną wizytę u urologa. Dbajmy o siebie i swoich bliskich. Zachęcam do czytania naszych materiałów. Szczególnie lansujemy istotę rodziny, ponieważ choroba, która dotyka chorego, dotyka jednocześnie całą rodzinę – powiedział.

Władysław Pocheć, członek zarządu świętokrzyskiego oddziału stowarzyszenia dziękował lekarzom za obecność, lokalnym władzom za przychylność wobec działalności stowarzyszenia, a przybyłym gościom za obecność.

Prelegentami sympozjum byli:

  • Dr hab. med. Jakub Dobruch
  • Dr n. med. Roman Sosnowski
  • Dr n. med. Jakub Żołnierek
  • Dr n. med. Kamil Muc

imgp7390Dr Jakub Dobruch przedstawił historię raka nerka, wyjaśnił mechanizmy powstawania nowotworu i przebieg rozwoju choroby, również kładąc silny nacisk na potrzebę profilaktyki. – Rak nerki to choroba nowotworowa, która powstaje w ciągu kilku lat, nie w ciągu jednego dnia. Większość przypadków odkrywana jest przypadkowo, niejednokrotnie za późno. Im większy jest guz, tym bardziej agresywny jest przebieg choroby i większe prawdopodobieństwo, że doszło do przerzutów – powiedział.

 

Czas zadbać o zdrowie!
Nie odkładaj wizyty do urologa. Jeśli masz wątpliwości, czy w ogóle pójść do lekarza, pomyśl, jak dobrze będziesz się czuł, gdy dowiesz się, że wszystko jest w porządku.
Jeśli jakiś stan chorobowy zostanie stwierdzony, wczesna diagnoza daje Ci znacznie większe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie, niż diagnoza w zaawansowanym stadium choroby.

imgp7517Dr Roman Sosnowski przedstawił okoliczności oraz czynniki sprzyjające rakowi nerek. Jako  główne czynniki ryzyka wystąpienia tej choroby wskazał palenie tytoniu oraz otyłość. Jednocześnie zaznaczył, że w leczeniu poczyniono duże postępy. – W pierwszym stopniu zaawansowania mamy prawie 100-procentową wyleczalność – powiedział.

On także podkreślił istotę badań profilaktycznych i nielekceważenie objawów. – Bardzo ważnym wskaźnikiem mogącym świadczyć o raku nerki jest krwiomocz. Nie bójmy się diagnostyki. Zróbmy USG nawet na siłę – powiedział. Dr Sosnowski wymienił ponadto kilka znanych osób z rakiem nerki, wśród których jest reżyser Steven Spielberg.

imgp7576Dr Jakub Żołnierek przedstawił metody leczenia zaawansowanego raka nerki, głównie z wykorzystaniem chemioterapii, i ich skuteczność. Omówił także klasyfikację guzów nerek. Jak stwierdził, leczenie farmakologiczne raka nerki ma przed sobą obiecujące i ciekawe perspektywy.

 

 

 

imgp7582Dr Kamil Muc skupił się z kolei na leczeniu małych guzów nerek, a za takie uważane są guzy do wielkości 4 cm. W takich przypadkach tzw. złotym standardem jest leczenie operacyjne. Omówił też m.in. rodzaj technik operacyjnych, a obecnym zaprezentował film z przebiegu wycięcia guza nerki.

Na zakończenie sympozjum lekarze odpowiadali na pytania uczestników.

Źródło: http://proskarzysko.pl/rak-nerki-sympozjum-stowarzyszenie-gladiator/

 

 

 

 

Nie odkładaj wizyty do Urologa, jeśli masz wątpliwości czy w ogóle pójść do lekarza, pomyśl jak dobrze będziesz się czuł gdy dowiesz się, że wszystko jest w porządku.

Nasze StowarzyDSC_0010szenie w dniu 12 października 2016 r. zorganizowało w Skarżysku – Kamiennej Sympozjum poświęcone pacjentom z rakiem nerki i ich rodzinom pod hasłem:

WSPÓŁCZESNE WYZWANIA W LECZENIU RAKA NERKI,
PREZENTACJA BADANIA ŚCIEŻKI PACJENTA Z RAKIEM NERKI

Rozpoczęcie Sympozjum w środę 12 października 2016 r.  o godz. 14.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej, ul. Słowackiego 25.

WSTĘP WOLNY

Patron honorowy: Konrad Kronig – Prezydent Miasta Skarżyska Kamiennej

CZAS ZADBAĆ O ZDROWIE

Jeśli jakiś stan chorobowy zostanie stwierdzony, wczesna diagnoza daje Ci znacznie większe szanse na szybkie iplakat-skarzysko0001 skuteczne wyleczenie niż diagnoza w stanie zaawansowanym choroby.

Sympozjum będzie składało się z dwóch części:

Część 1 -Wystąpienia prelegentów.

Część 2 –Podsumowanie i dyskusja.

Do debaty zapraszamy Organizacje pacjenckie, pacjentów z rodzinami, lekarzy, ekspertów oraz wszystkich zainteresowanych. W dyskusji odniesiemy się do najważniejszych problemów przedstawionych
w prezentacjach.

Powołano Komitet Naukowy w składzie:

Dr hab. med. Jakub Dobruch, Dr n. med. Roman Sosnowski, Dr n. med. Jakub Żołnierek, Dr n. med. Kamil Muc.

Kierownictwo Komitetu Naukowego objął Dr hab. med. Jakub Dobruch.

 

PROGRAM SYMPOZJUM

14:00-14:30 – Rejestracja uczestników i gości Sympozjum.
14:30-14:40 – Otwarcie Sympozjum, powitanie uczestników i gości-Tadeusz Włodarczyk – Prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia.
14:40-15:00 – Wystąpienia gości Sympozjum.
15:00-15:15 – Historia naturalna raka nerki. Dr hab. med. Jakub Dobruch.
15:15-15:30 – Epidemiologia – czynniki ryzyka oraz grupy ryzyka raka nerki. Dr n. med. Roman Sosnowski.
15:30-15:45 – Leczenie małych guzów nerek. Dr n. med. Kamil Muc.
15:45-16:00 – Leczenie radykalne raka nerki, metody klasyczne i małoinwazyjne. Dr hab. med. Jakub Dobruch.
16:00-16:15 – Leczenie zaawansowanego raka nerki, rola immunoterapii, nowoczesne leczenie systemowe.
Dr n. med. Jakub Żołnierek.

16:15-16:45 – Podsumowanie i dyskusja. Dr hab. med. Jakub Dobruch.
16:45 – Zakończenie Sympozjum i zaproszenie na poczęstunek – nieformalne dyskusje w foyer.

Termin i miejsce: 12 października 2016 r. (środa) o godz. 14.00
Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej, ul. Słowackiego 25.

Prosimy o potwierdzenie udziału telefonicznie lub na e-mail.

Kontakt: Tadeusz Włodarczyk tel. +48 502 438 648,
e-mail: stowarzyszenie.gladiator@poczta.fm

Tadeusz Włodarczyk

Prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia

ZDROWIE KAŻDEGO PACJENTA JEST NASZYM WSPÓLNYM CELEM.
PRZEKAZUJĄC 1% PODATKU Z ROZLICZENIA PIT ZA 2016 ROK WSPIERASZ NASZE DZIAŁANIA UPOWSZECHNIANIA PROFILAKTYKI BADAŃ UKŁADU MOCZOWO-PŁCIOWEGO
KRS: 0000141192.